با ما همراه باشید

اتاق خبر

مشاغل غیرضروری از ۲۰ آبان بعد از ظهرها تعطیل می‌شوند

خبراستان: علیرضا رئیسی روز شنبه پس از جلسه ستاد ملی کرونا افزود: مقرر شد از ۲۰ آبان به مدت یک ماه (تا ۲۰ آذر) از ساعت ۱۸ محدودیت اعمال شود و همه مراکز شغلی به جز مراکز ضروری تعطیل می شوند. مراکز ضروری شغلی شامل مراکز درمانی داروخانه ها، مراکز آتش نشانی، امداد و نجات، آمبولانس ها، خدمات سرویس های عمومی آب و برق و تلفن و سوپری ها و فروشگاههای زنجیره ای است و بقیه مشاغل تا صبح فردای هر روز تعطیل می‌شوند.

وی گفت: یکی از بحثهای اصلی که از روز دوشنبه شروع می کنیم. محله محور کردن مقابله با کرونا و درگیر شدن همه مردم و خانواده ها در این مبارزه به عنوان کانون اصلی است. در این طرح بسیج محله ها و با همکاری خانواده ها در محلات طرح بسیار جامعی را اجرا می کنند، در واقع با همکاری وزارت بهداشت و سازمان بسیج همه خا نواده ها را هوشیار می کنیم. این طرح سه محور دارد که شامل مراقبت، حمایت و نظارت است و در این سه حیطه مردم به کمک می آیند و بسیج می شود تا با کمک مراکز بهداشتی و درمانی که قویترین مراکز بهداشتی و درمانی در منطقه خاورمیانه هستند بتوانیم این طرح بسیار موثر را اجرا کنیم.

رئیسی ادامه داد: با توجه به حمایت رئیس جمهوری میزان انجام تست کرونا به ۴۰ هزار تست در روز می رسد. خبرهای خوبی داریم که به زودی تست های سریع در داخل کشور ساخته می شود و هم به مقدار زیادی این تست ها را وارد می کنیم. این تست ها بدون نیاز به مهارت و دستگاه خاصی بعد از ۲۵ دقیقه جواب تست را مشخص می کند. مرکز آزمایشگاهی تست کرونا را نیز به ۱۲۰۰ مرکز در کشور افزایش می دهیم و با ورود تست های سریع تعداد تست های روزانه کرونا در کشور به بالای ۷۰ هزار تست در روز افزایش می یاید.

معاون وزیر بهداشت گفت: در جلسه امروز ستاد ملی کرونا مرور کلی بر روند بیماری در دنیا و کشور انجام شد. کووید ۱۹ در تمام دنیا و کشور ما خیز جدیدی داشته است و وضعیت کشور ما نیز مطلوب نیست و بیماری رو به افزایش است. همه استانها درگیر هستند، از این جهت کادر بهداشت درمان به شدت مشغول خدمت هستند، امیدواریم مردم همکاری و همراهی بیشتری داشته باشند.

وی افزود: تا ساعت ۱۲ شب گذشته( جمعه شب) طرح منع تردد در ۲۵ استان که وضعیت قرمز داشتند، اجرا شد. همکاری بسیار خوبی انجام شد گزارش ها حاکی از همکاری مردم دارد که جای تشکر و قدردانی دارد امیدواریم با ادامه این روند شاهد قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور باشیم.

سخنگوی ستاد ملی کرونا ادامه داد: موارد دیگری هم در جلسه امروز مطرح شد از جمله اینکه از ۸۹ شهرستانی که اکنون در وضعیت بحرانی و در محدودیت شدید هستند، محدودیت ها در ۴۳ شهرستان از سه شنبه هفته آینده پایان می یابد و نتایج بررسی ها نشان می دهد که محدودیت در این شهرستانها موثر بوده است البته در ۴۶ شهرستان دیگر محدودیت ادامه دارد و تا جمعه ۲۳ آبان نیز ۲۵ مرکز استان تعطیلی مشاغل گروه سه و چهار ادامه دارد.

رئیسی افزود: مهمانی های خانگی از مراکز مهم ابتلا هستند و با توجه به سرد شدن هوا باید این موضوع مد نظر با شد که اگر فردی از نظر کرونا مثبت است اگر در جمع خانواده باشد، بعد از دو سه ساعت می تواند همه اعضا را مبتلا کند امیدواریم همه مردم پروتکل ها را رعایت کنند و در سلامت باشند.