۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اتاق خبر » تریبون آزاد » خبر ویژه » خواندنی ها
  • شناسه : 1534
  • 15 می 2015 - 8:14
  • 78 بازدید
  • ارسال توسط :
نظر پروفسور سمیعی درباره تشعشعات موبایل

نظر پروفسور سمیعی درباره تشعشعات موبایل

خبر استان : پروفسور سمیعی به تازگی اینگونه اعلام کرده که هنوز هیچ تحقیقی مثبت یا منفی بودن تاثیر تشعشعات موبایلی بر سلامت انسان را تائید نکرده است. موضوع تاثیر تشعشعات موبایل و دکل‌های مخابراتی بر سلامت انسان مورد توجه رئیس جمهور نیز قرار گرفته و طبق دستور کارگروهی متشکل از نهادها و سازمانهای مختلف […]

خبر استان : پروفسور سمیعی به تازگی اینگونه اعلام کرده که هنوز هیچ تحقیقی مثبت یا منفی بودن تاثیر تشعشعات موبایلی بر سلامت انسان را تائید نکرده است.

موضوع تاثیر تشعشعات موبایل و دکل‌های مخابراتی بر سلامت انسان مورد توجه رئیس جمهور نیز قرار گرفته و طبق دستور کارگروهی متشکل از نهادها و سازمانهای مختلف مسوول پیگیری این مسئله شده‌اند.
در این زمینه در سطح بین المللی هم تاکنون اظهار نظرهای متعددی صورت گرفته و در کشورهای مختلف بررسیهای متعددی بر روی این مقوله انجام شده است. بر اساس این بررسی‌ها گاهی عده‌ای از مخاطرات جدی امواج موبایلی خبر داده‌اند اما در مقابل این عده گروهی نیز هستند که بر این نکته تاکید دارند که طبق تحقیقات صورت گرفته در سطح بین المللی تاکنون مضر بودن این تشعشعات اثبات نشده است.
اما پروفسور مجید سمیعی – جراح برجسته ایرانی در سطح دنیا – به تازگی در یک بخش خبری به اظهار نظر در این زمینه پرداخته و این گونه اعلام کرده که تا کنون هیچ تحقیقی مثبت یا منفی بودن تاثیر این تشعشعات بر سلامت انسان را تائید نکرده است.
البته پیش از این نیز بارها به این موضوع اشاره شده بود و به عنوان مثال مدیر کل صدور پروانه، سرویس‌های رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره توضیح داد: امواج و اشعه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند که در این میان دسته اول قابلیت یونیزه کردن دارند و دسته دوم فاقد این قابلیت محسوب می‌شوند، اما دسته‌ای که یونیزه کننده نام گرفته، دارای فوتون‌های بسیار قوی است که از مواد رادیواکتیو تشکیل شده و دارای خاصیت تخریب ژنتیک در بدن خواهد بود.
عظیم فرد ادامه داد: اکنون بحث‌های مختلفی درباره اثرات تشعشعات موبایلی مطرح می‌شود اما باید توجه داشت که تشعشعات موبایلی جزو امواج رادیویی محسوب می‌شوند که امواج رادیویی نیز از امواج غیریونیزه به شمار می‌روند، برهمین اساس تاکنون هیچ گزارش بین‌المللی مبنی بر مضرات تشعشعات غیریونیزه رادیویی وجود نداشته و مشاهده نشده است.
مدیر کل صدور پروانه، سرویس‌های رادیویی همچنین عنوان کرد: البته در برخی موارد امواج رادیویی حالت گرمازا داشته و در نهایت می‌توانند تا حدی پوست را مورد تاثیر قرار دهند اما هیچ‌گاه حرارت و گرمای آنها به عمق پوست نرسیده و تنها در حد سطح باقی می‌ماند و به همین دلیل گفته می‌شود چشم در برابر این تشعشعات نسبت به سایر اعضای بدن از حساسیت بیشتری برخوردار است، چرا که چشم تنها عضو خارجی بدن است که تنها به واسطه یک لایه نازک از آن محافظت می‌شود.
فرد ادامه داد: از سال‌ها قبل در دنیا مطالعاتی درباره امواج موبایلی صورت گرفته و در این میان کمیسیون بین‌المللی حفاظت در مقابل تابش غیریونیزه استانداردی را در این زمینه تعریف کرده که در حال حاضر در ایران 87 کشور دیگر براساس این استاندارد تجهیزات خود را مورد بررسی قرار می‌دهند.
او درباره این‌که چرا امواج رادیویی خاصیت یونیزه کردن را ندارند نیز توضیح داد: برای یونیزه‌ شدن 10 تا 25 الکترون‌ ولت انرژی لازم است که امواج رادیویی چنین قدرتی را ندارند.
وی همچنین به SAR اشاره کرد و در این خصوص اظهار کرد: SAR در واقع نرخ جذب ویژه است که به واسطه این شاخص میزان استاندارد تشعشعات یک گوشی یا تجهیزات موبایلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. اکنون برای بررسی گوشی‌ها این موضوع همواره مورد توجه قرار گرفته و گوشی‌هایی که وارد کشور می‌شوند در این زمینه مورد تست قرار می‌گیرند.
او اظهار کرد: برای موبایل‌ها اگر درجه SAR از 1.6 بیشتر باشد گوشی مربوطه دارای ضرر برای سلامتی به شمار می‌رود و برهمین اساس لازم است همواره پیش از خرید گوشی‌های تلفن همراه به این موضوع توجه شود. البته اکنون اغلب گوشی‌هایی که از سوی برندهای مختلف تهیه می‌شوند SAR کمتر از یک دارند.
مدیر کل صدورپروانه، سرویس‌های رادیویی به حساسیتهایی که مردم کشور‌های مختلف نسبت به تشعشعات موبایلی و دکل‌های موبایل دارند اشاره کرد و گفت: برهمین اساس اپراتورهای مختلف در دنیا تلاش کرده‌اند تا برای دکل‌های خود اشکال مختلفی در نظر بگیرند که حساسیت مردم نسبت به آنها کمتر شود.
این کارشناس حوزه ارتباطات همچنین خاطر نشان کرد: در حوزه تشعشعات سازمان بهداشت جهانی نیز در این زمینه بررسی‌های متعددی صورت داده اما تاکنون هیچ مستندی مبنی بر سرطان‌زا بودن این تشعشعات از سوی این سازمان اعلام نشده است.
فرد در پاسخ به این سوال که آیا امواج ماهواره‌ای جزو امواج یونیزه به‌شمار می‌روند، توضیح داد: امواج ماهواره‌ای نیز جزو امواج غیریونیزه محسوب می‌شوند و مشکلی برای سلامت ایجاد نمی‌کنند، اما اگر فرکانس‌هایی که در این زمینه وجود دارد از حدی قوی‌تر شود فرستنده ماهواره اشباع شده و عملا تصویر آن خراب می‌شود.
وی در پایان عنوان کرد: معمولا ایجاد یک کانال ماهواره‌ای و حفظ آن امر به نسبت دشواری محسوب می‌شود، اما برای از کار انداختن آن حتی با توانی در حد یک باتری 1.5 ولتی می‌توان اختلال ایجاد کرد و برهمین اساس ایجاد اختلال برای این شبکه‌ها به راحتی امکان‌پذیر است و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*