۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اتاق خبر » تهران » خبر ویژه » خواندنی ها » ورامین
  • شناسه : 1762
  • 30 می 2015 - 17:21
  • 87 بازدید
  • ارسال توسط :
قیام خونین 15 خرداد مبدا انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است

قیام خونین 15 خرداد مبدا انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است

خبر استان : نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هویت انقلاب اسلامی ملت ایران برگرفته از ایستادگی در برابر زیاده خواهان است، گفت: انقلاب اسلامی ملت ایران حرکت خود را از قیام خونین 15 خرداد 42 آغاز کرد و امام خمینی(ره) همواره بر این واقعیت اصرار و تأکید داشتند که قیام 15 […]

خبر استان : نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هویت انقلاب اسلامی ملت ایران برگرفته از ایستادگی در برابر زیاده خواهان است، گفت: انقلاب اسلامی ملت ایران حرکت خود را از قیام خونین 15 خرداد 42 آغاز کرد و امام خمینی(ره) همواره بر این واقعیت اصرار و تأکید داشتند که قیام 15 خرداد مبدا انقلاب اسلامی است.

حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در همایش تجلیل از خانواده شهدای قیام 15 خرداد سال 42 که به همت دانشگاه علمي كاربردي شهرداري ورامين برگزار شد افزود: بدون تردید انقلاب اسلامی ملت ایران ریشه در یک تاریخ کهن، ارزش های متراکم، مبانی اعتقادی و مبارزات ملت در تاریخ سراسر افتخار این سرزمین دارد که همگی اوراق زرینی در تدوین کتاب انقلاب اسلامی محسوب می شوند.

وی گفت: البته در این میان نمی توان منکر نقش انقلابی مراجع و ملت بزرگ ایران در رویارویی با استبداد شاهنشاهی و شکل گیری مجلس در بیش از 110 سال قبل شد.

وی با اشاره به اینکه ارزش ها و فرهنگ اسلامی و ملی مردم ایران در خلق این انقلاب نقش مهمی داشت اظهار کرد: امام راحل با علم به تمامی این تحرکات، قیام 15 خرداد سال 42 را مبدأ انقلاب عنوان کردند که این امر تبیین کننده این واقعیت است که انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران بر اساس و پایه اسلام، ارزش های متعالی دین، مرجعیت و ملت بنا نهاده شد.

ابوترابی فرد افزود: در قیام 15 خرداد سال 42 حضور تعیین کننده و بی بدیل مرجعیت قدرتمند تربیت یافته در مکتب قرآن و عترت به عنوان محور اساسی نمایان است و امام راحل بر این حقیقت پافشاری می کنند که انقلاب اسلامی جوشیده از فریاد بلند مرجعیت دینی بوده و او محور، ستون و اساس این انقلاب است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: مسأله دیگر در قیام 15 خرداد این است که مرجعیت دینی بر اسلام و ارزش های اسلامی، اصول و مبانی دینی پافشاری و اصرار دارد، بنابراین اسلام به عنوان نقشه راه و به عنوان هدف و مقصد نهایی رکن کلیدی انقلاب اسلامی محسوب می شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: انقلاب اسلامی در عرصه های سیاسی و اجتماعی دارای ایده مبتنی بر دین و قرآن است و با مبارزات انقلابی دوران استبداد شاهنشاهی متفاوت است، در این انقلاب مهمترین نقطه تمرکز حذف شاه از عرصه مدیریت سیاسی ایران بود مسأله ای که در انقلاب های پیشین هرگز مطرح نشده بود.

وی گفت : در انقلاب مشروطه علما به میدان آمدند که استبداد را از بین ببرند و در سایه تشکیل مجلس برآمده از اراده مردم و آموزه های قرآن، سلطنت را مدیریت کنند.

ابوترابی فرد افزود: در دوارن مبارزه با دیکتاتوری شاه و نهضت نفت نیز حرکتی انقلابی برای حذف شاه شکل نگرفت بلکه این حرکت برای برجسته کردن نقش مجلس و پارلمان و محدود شدن قدرت شاه در نظام سلطنتی آغاز شد در صورتی که در تفکر سیاسی امام راحل، شاه باید حذف شده و نظام سلطنتی برچیده شود و این مهم یکی از اهداف روشن حرکت امام خمینی(ره) در قیام خونین 15 خرداد سال 42 است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تداوم راه امام خمینی(ره) به معنی تداوم مبارزه با نظام سلطه و مبارزه با مدیریت آمریکا است و عدم غفلت از این آرمان کلیدی ، نقش مهمی در وحدت امت اسلام و اقتدار و عزت ملت ایران دارد.

ابوترابی فرد با اشاره به این که تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر تداوم راه امام راحل، اظهار کرد: بسیاری از افراد تلاش دارند که رسالت رویارویی با نظام سلطه را کمرنگ می کنند ، کم رنگ شدن این رسالت در انقلاب اسلامی با تضعیف جایگاه انقلاب و اقتدار ملت ایران همراه می شود.

وی تأکید کرد : اگر هدف مقابله با نظام سلطه نادیده گرفته شود ، انقلاب از جوشش و ایستادگی مقابل زیاده خواهی زیاده خواهان جهان دور می شود زیرا انقلاب اسلامی ملت ایران هویتش را از مقابله با زیاده خواهی زیاده خواهان کسب کرده است.

وی با اشاره به وقایع و حوادث اخیر در منطقه خاورمیانه گفت : حوادث ماه های اخیر در منطقه خاورمیانه نشان داد که آمریکا به چیزی جز تحقیر ، تجزیه و حذف مردم از مدیریت کشور عراق قانع نیست ، جنایات صورت گرفته در یمن نیز نشان می دهد که اراده نظام سلطه بر تحقیر ملت ها در منطقه و سپردن امور کشورهای اسلامی به دست مزدواران خویش استوار است.

وی افزود: امروز ملت ایران یکی از سطوح عالی قدرت را تجربه می کند، ایران اسلامی یکی از فازهای بلند قدرت را در اختیار دارد و این قدرت برآمده از اندیشه نورانی و ملکوتی امام خمینی(ره) است ، قدرتی که ثمره رهبری مرجعیت دینی و فقیه عادل ، شجاع ، انقلابی بی اعتتا به دنیا ، مقاوم در برابر زیاده خوهان و متواضع در برابر ملت های مستضعف است .

وی از رویارویی با نظام سلطه به عنوان مهمترین رکن و ویژگی انقلاب یاد کرد و افزود: امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی در برابر نظام سلطه قرار گرفته و آنان را مجبور کرده در دنیای اسلامی در موضع دفاعی قرار گیرند و این مهم از برافراشته شدن پرچم اسلام در قیام 15 خرداد سال 42 نشأت می گیرد.

در آستانه سالروز قیام خونین 15 خرداد سال 42 مردم ورامین، روزشنبه آیین تجلیل از خانواده شهدای این قیام درسالن همایش های شهید تاجیک شهرداری ورامین با حضور حجت الاسلام ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی ، خانواده معظم شهدا و جمعی از مسوولان محلی شهرستان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، آیت الله نوری همدانی نیز در پیامی به همایش ملی ستارگان درخشان ورامین و تجلیل از خانواده شهدای قیام 15 خرداد سال 42 ، از این قیام به عنوان خمیر مایه نهضت مبارک ملت بزرگ ایران یاد کرد .

پیام آیت الله نوری همدانی توسط حجت الاسلام سیدمحسن محمودی رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی شهرستان های استان تهران قرائت شد.

مردم ورامین در 15 خرداد سال 42 در اعتراض به دستگیری امام خمینی (ره) پای پیاده و کفن پوش به سمت تهران حرکت کردند که در پل باقرآباد به دست عوامل رژیم ستم شاهی به رگبار بسته شدند که تعدادی از مردم این دیار شهید و مجروم شدند.

در قیام 15 خرداد سال 1342 سید مرتضی طباطبایی رفیعی ،عزت الله رجبی ، امیر هوشنگ معصومشاهی ، جعفر عرب مقصودی ، مسیب مهابادی ، ابوالقاسم اردستانی و حسن خانی از شهروندان ورامین به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*