۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اتاق خبر » پاکدشت » تریبون آزاد » خبر ویژه » خواندنی ها
  • شناسه : 550
  • 03 سپتامبر 2014 - 19:30
  • 79 بازدید
  • ارسال توسط :
دستور توقف حکم موقوفه پاکدشت از سوی رئیس قوه‌قضائیه صادر شد

دستور توقف حکم موقوفه پاکدشت از سوی رئیس قوه‌قضائیه صادر شد

خبر استان : مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به دستور توقف حکم موقوفه پاکدشت از سوی رئیس قوه قضائیه گفت: موقوفه متقین در پاکدشت دارای وقف نامه است و پیش از دوران پهلوی نیز به نیت آن اجرا شده است. حجت‌الاسلام غلامرضا محمدزاده با بیان این‌که «موقوفه متقین در پاکدشت دارای […]

خبر استان : مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به دستور توقف حکم موقوفه پاکدشت از سوی رئیس قوه قضائیه گفت: موقوفه متقین در پاکدشت دارای وقف نامه است و پیش از دوران پهلوی نیز به نیت آن اجرا شده است.

حجت‌الاسلام غلامرضا محمدزاده با بیان این‌که «موقوفه متقین در پاکدشت دارای وقف نامه است و در ادارات ثبت، وقفیت آن به ثبت رسیده و مورد تایید قرار گرفته است» اظهار کرد: بیش از ۸۰ سال است که به این وقف نامه که نیت آن کمک به ایتام و ساخت پرورشگاه و هنرستان دخترانه است، عمل می‌شود.

وی با اشاره این‌که «در زمان پهلوی، محمدرضا شاه منحوس این وقف نامه را تایید کرده و گفته باید به این وقف نامه عمل کنند» افزود: در زمان اصلاحات ارضی، سند این موقوفه به نام کشاورزان صادر شده و بعد از فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر باطل بودن این سندها و بازگشت موقوفات به وقفیت، این سندها باطل شد و به وقفیت بازگشت.

محمدزاده با بیان این‌که «تعدادی از کشاورزان سال‌ها روی این زمین‌ها کار کرده بودند و یک عده نیز با اغراض سیاسی و منافع شخصی، چندین بار برای خارج کردن این موقوفه از وقفیت تلاش کردند» گفت: یک حکم فقهی از مرحوم آیت‌الله محمدی گیلانی هم در دهه۶۰ وجود دارد که در آن ذکر شده، اموال بنیاد پهلوی که وقف شده، بدلیل عدم مالکیت باطل است و باید از وقفیت خارج شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت: باور برخی از این افراد این بود که این موقوفات نیز اموال پهلوی هستند، در حالی که پیش از پهلوی دوم نیز در خصوص این املاک به وقف عمل می‌شده است که اسناد و مدارک آن موجود است.

وی با بیان این‌که «برخی اخیرا تلاش کردند تا آن نظر فقهی آیت‌الله محمدی گیلانی را به حکم قضایی تبدیل کنند و در دادگاه انقلاب هم رأی در اجرائیه همان حکم که اسناد مالکیت باطل است و باید در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گیرد، اخذ کردند» تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه با مکاتبه با آیت‌الله آملی لاریجانی، ریاست محترم قوه قضائیه، دستور توقف حکم و پیگیری مسائل قضائی دیگر را گرفته است.

محمدزاده با بیان این‌که «تبلیغات رسانه‌ای و فرافکنی‌ها تنها موجب بدبینی مردم به وقف و موقوفات می‌شود» افزود: این رویدادها نادرست است زیرا این موقوفه با نیت کمک به ایتام است و در دستورات و آموزه‌های دینی نیز نسبت به آنها سفارش شده است و این که برخی جشن بگیرند و تصور کنند اتفاقی افتاده تا به منافع شخصی خود برسند، باید بدانند تنها یک رأی صادر شده و در راستای آن هم، دستگاه قضایی دستور توقف آن رأی را صادر کرد تا مراحل قضائی پیگیری شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران افزود: کشاورزان آن منطقه در زمان امام خمینی (ره) اقرار کردند که این املاک وقفی است و درخواست کردند که تبدیل به احسن شود که امام فرمودند؛ تبدیل به احسن این املاک جایز نیست لذا این مسائل در گذشته هم وجود داشته است اما برخی با علم به این موضوع برای رسیدن به مطامع شخصی شیطنت می‌کنند.

وی با بیان این‌که «سه هزار هکتار زمین در آن منطقه وقف است و تعداد بسیاری مستاجر آن هستند و حق و حقوق موقوفات را پرداخت می‌کنند و عده‌ای نیز متصرف موقوفات هستند» تصریح کرد: تعداد بسیاری از مردم معترض و ناراحت از این اتفاق هستند و اعلام می‌کنند قصد ندارند مدیون ایتام باشند و حقوق آنها را ضایع کنند.

محمدزاده با بیان این‌که «امام جمعه پاکدشت نیز با اوقاف همکاری بسیار مناسبی داشته و پیگیر رفع این مشکل است» گفت: برخی افراد همواره به این مسائل دامن می‌زنند و سر و صدا راه می‌اندازند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با بیان این‌که «در سیره پیامبر اکرم (ص) ذکر شده که تمامی صحابی ایشان موقوفاتی داشتند و حضرت علی (ع) و خاندان و اصحابش موقوفات زیادی داشتند» تصریح کرد: اصل مساله وقف مورد تاکید پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) است و در این مورد باتوجه به اینکه نیت مرتبط با ایتام است، سفارش اکیدی در آیات و روایات و عمل مومنین و مسلمین برای توجه به ایتام وجود دارد.

وی اضافه کرد: در این منطقه با وجود این موقوفه کمک‌های بسیاری به ایتام می‌شود و نباید عده‌ای برای نیل به منافع شخصی به ناحق مانع آن شوند، این در حالی است که مردم ایران همواره در کمک به ایتام پیشرو بوده‌اند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*