۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اتاق خبر » خواندنی ها
  • شناسه : 2178
  • 23 ژوئن 2015 - 12:09
  • 89 بازدید
  • ارسال توسط :
ابطال کارت سوخت 6 میلیون خودرو

ابطال کارت سوخت 6 میلیون خودرو

خبر استان : رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ابطال کارت سوخت شش میلیون خودرو طی دو سال اخیر خبر داد و برنامه‌های این ستاد برای مبارزه با قاچاقچیان دانه‌درشت و سازمان یافته را تشریح کرد. امرالله حقیقی امروز – سه شنبه – در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا که در […]

خبر استان : رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ابطال کارت سوخت شش میلیون خودرو طی دو سال اخیر خبر داد و برنامه‌های این ستاد برای مبارزه با قاچاقچیان دانه‌درشت و سازمان یافته را تشریح کرد.

امرالله حقیقی امروز – سه شنبه – در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا که در استانداری تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه قاچاق کالا یک مساله چند وجهی و چند بعدی است، اظهار کرد: وجوه مختلف قاچاق کالا در حوزه‌های متفاوت نقش ایفا می‌کند و در بررسی‌ها نشان می‌دهد که اثرات قاچاق کالا در حوزه‌های سلامت، بهداشت، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی و مسائل عمومی کشور نقش بسیار موثری دارد و ایفای نقش آن در برخی حوزه‌ها به گونه‌ای است که اگر تدبیر مناسبی صورت نگیرد، اجرای بسیاری از برنامه‌های دولت با کندی مواجه می‌شود.

وی افزود: در مبحث اقتصاد، گره قاچاق باید از دامنه مسائل اقتصادی باز شود تا بتوانیم توفیقاتی در این حوزه داشته باشیم. رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سال 1392 حدود 50 میلیارد دلار کالا به صورت رسمی به کشو وارد شده در صورتیکه در همین سال 25 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد شده است؛ معادل 50 درصد واردات رسمی کشور در سال 1392 کالای قاچاق به کشور وارد شده است. بی‌تردید در چنین شرایطی نمی‌توان در حوزه اقتصاد تغییر وضعیتی به ویژه در بخش‌های سرمایه‌گذاری و تولید داشته باشیم.

حقیقی با اشاره به معضل بیکاری به عنوان یکی از معضلات جدی کشور گفت: با وجود قاچاق کالا در کشور نباید انتظار رونق در حوزه اشتغال داشته باشیم. بی‌تردید قاچاق کالا سد محکمی در رونق اشتغال کشور است.

وی با اشاره به خسارات جبران‌ناپذیر کالای قاچاق در کشور در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی گفت: در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی علاوه بر خسارت‌های اقتصادی که به کشور وارد می‌شود، بعضا شاهد زیان‌های گسترده‌ای در حوزه سلامت هستیم که حتی این زیان‌ها قابل برگشت نیست.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: از بهمن‌ پارسال تا اردیبهشت امسال، رهبر معظم انقلاب تاکیدات مکرر درخصوص مبارزه جدی با قاچاق کالا داشته‌اند. تکرار یک موضوع در فرمایشات معظم‌له نشان‌دهنده اهمیت مبارزه جدی با کالاست. برای پاسخ به این مطالبات باید به شکل تمام و کمال در صحنه مبارزه فعال شویم که نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاه‌های ذی‌ربط است.

حقیقی تاکید کرد: در شرایط حاضر نمی‌توانیم قاچاق کالا را به صفر برسانیم اما قطعا می‌توانیم کنترل و مهار قاچاق کالا را اجرایی کنیم. در حال حاضر 70 درصد اقداماتی که در این حوزه انجام می‌شود به صورت پیشگیرانه است و تنها 30 درصد از اقدامات در حوزه مقابله با قاچاق کالاست. این 30 درصد نیز متمرکز در کالاها، شبکه‌های قاچاق و دانه درشت‌هاست؛ به طوری که مبارزه با عناصر و شبکه‌های سازمان یافته کالا در دستور کار قرار گرفته است.

وی درخصوص مساله قاچاق سوخت در کشور نیز گفت: در این حوزه تا مسیر اصلاح را در پیش نگیریم قطعا کار موثری نمی‌توانیم انجام دهیم. ظرف دو سال گذشته شش میلیون کارت سوخت باطل شد که درخصوص ابطال کارت‌های سوخت‌ هیچ اعتراضی صورت نگرفت. در حقیقت این نشان می‌داد که کارت سوخت‌ها نباید صادر می‌شده است. طی شش ماه رصدی که انجام شد نشان داد 11 هزار خودروی سنگین که روزانه سوخت دریافت می‌کنند، هیچ ثبت باری ندارند که باید اقدامات جدی در این راستا انجام دهیم و در تمامی اقدامات نیز اولویت را به بخش پیشگیرانه اختصاص دهیم.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: در کشورمان بیشترین قاچاق ابتدا در کالاهای مجاز، سپس کالاهای مجاز مسدود و در مراحل بعدی کالاهای یارانه‌ای و کالاهای ممنوعه قرار دارند. مقابله با این نوع قاچاق کالا کار دشواری است اما بی تردید، شدنی است.

حقیقی اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با کالای قاچاق ظرف سال‌های گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: رشد مبارزه به ویژه در تهران وجود داشته اما علی‌رغم این رشد هنوز به کار گسترده نیاز است. به گفته وی لازمه مبارزه جدی در این عرصه همکاری و تعامل دستگاه‌های ذی‌ربط است و توجه به این نکته که تمامی دستگاه‌هایی که می‌توانند در این عرصه نقش ایفا کنند، همکاری خود را بیش از پیش افزایش دهند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*