۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اتاق خبر » خبر ویژه
  • شناسه : 7432
  • 28 دسامبر 2015 - 6:39
  • 54 بازدید
  • ارسال توسط :
آخرین وضعیت اجرای برجام در ایران

آخرین وضعیت اجرای برجام در ایران

خبر استان : عراقچی در جلسه  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: برجام طی دو تا سه هفته دیگر اجرایی می شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل از خانه ملت، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه عصر دیروز این کمیسیون برای بررسی […]

خبر استان : عراقچی در جلسه  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: برجام طی دو تا سه هفته دیگر اجرایی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل از خانه ملت، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسه عصر دیروز این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت برجام، به نقل از عراقچی گفت: از دید ایران قانون جدید آمریکا نقض فاحش برجام است.
نوذر شفیعی افزود: عراقچی به عنوان رئیس ستاد پیگیری برجام در وزارت امورخارجه به این موضوع اشاره کرد که برجام طی دو تا سه هفته دیگر اجرایی می شود.
وی تصریح کرد: عراقچی به بسته شدن پرونده PMD اشاره کرد و اظهار داشت: مبادله مواد (اورانیوم) و اقدامات مربوط به راکتور آب سنگین اراک در حال انجام است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی خاطر نشان کرد:عراقچی گفت که اکنون وقت آن است که 1+5 راهنمای لغو تحریم ها را ارائه کند و در رسانه های رسمی منعکس شود؛ این راهنما نیز احتمالا طی دو الی سه هفته آینده تهیه و منعکس خواهد شد.

 

آمریکا ایران را حامی تروریسم می داند
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان عراقچی، تصریح کرد: مشکلی در ارتباط با قانون جدید آمریکا درباره ویزاها به وجود آمده است؛ این قانون پس از حملات تروریستی در اروپا و آمریکا وضع شد که تحت تاثیر این مسئله سعی کردند مرزهای آمریکا را در مقابل تروریسم امن کنند.

از دید آمریکا کشورهای خاصی حامی تروریسم هستند که 4 کشور ایران، سودان، لیبی و سوریه از جمله آنها محسوب می شود؛ هر چند از دید ما چنین دیدگاهی غیرقابل قبول است، اما در هر حال آمریکایی ها آن را در دستور کار قرار دادند.
شفیعی به دیگر صحبت های عراقچی اشاره کرد و افزود: رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد که رئیس جمهور و وزیرخارجه آمریکا به این نکته واقف شده اند که این قانون برجام را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا سفر افرادی که می توانند در توسعه مناسبات ایران و جهان موثر واقع شوند، تحت تاثیر قرار می گیرد.

به همین دلیل از طرف ایران تماس های گسترده و رایزنی های زیادی برای حل مشکل شروع شد؛ از دید ایران قانون جدید نقض فاحش برجام است و باید در روند اجرای این قانون مانع ایجاد کرد.
موضوع پول های بلوکه شده بانک مرکزی ایران خارج از مسئله برجام است
وی افزود: به گفته عراقچی بحث پول های بلوکه شده بانک مرکزی ایران که اخیرا توسط آمریکایی ها مطرح شده، خارج از مسوله برجام است.

اینها از قبل مطرح بوده و مهم این است که جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه برای آراء دادگاههای داخلی آمریکا اهمیتی قائل نبوده و آن را به رسمیت نمی شناسد.

با این حال آمریکا در پی به فعل رساندن سناریوی خودش است؛ اما باید توجه داشت که آمریکایی ها دارایی های ایران را مسدود کنند یا نکنند؛ مسئله ای است که اصلا به برجام ارتباطی ندارد؛ اما در داخل آمریکا جمهوری خواهان و مخالفان برجام سعی دارند از این وضعیت علیه برجام سوء استفاده کنند.

حتی در منطقه نیز مخالفین برجام فعال شده اند و از وزیر خارجه امارات متحده عربی نقل شده که اگر میلیاردها دلار هزینه کنیم نخواهیم گذاشت که برجام به نتیجه برسد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی در نقد اقدامات ایالات متحده آمریکا گفت که هنوز باید به آمریکا خوشبین بود؟ مگر قرار نبود با اجرایی شدن برجام، فضای کلی روابط ایران با دنیای خارج بهبود یابد و همکاری گسترده ای بین ایران و سایر کشورها برقرار شود؟ حال چگونه است که آمریکا قانون صدور ویزا را وخیم می کند، به بهانه های مختلف دارایی ایران را مسدود می کند و اکنون هم به بهانه مسئله حقوق بشر سعی دارد با تمدید قوانین پیشین به وجهه ایران در عرصه بین المللی لطمه بزند.
شفیعی ادامه داد: عراقچی در پاسخ به این سوالات ضمن تایید بعضی از این اظهارنظرها گفت، از دید ما نامه جان کری می تواند یک سند باشد؛ امریکا حامی تروریسم است، اقدامات و فضاسازی های آمریکا علیه ایران از گذشته بود، اکنون هم وجود دارد و در آینده هم وجود خواهد داشت.

دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هم بیکار ننشسته و پا به پای آمریکا برای خنثی سازی اقدامات آمریکا حرکت می کند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*