با ما همراه باشید

اتاق خبر

ارزچندنرخی؛ شاه‌بیت فساد در اقتصاد

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی یکی از راه‌حل‌های اساسی برای بازگشت اقتصاد کشور به ریل مطلوب را حذف ارز چندنرخی دانست و گفت: در چندنرخی بودن نرخ ارز، چیزی به جز رانت و فساد وجود ندارد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، «رشید عزیزپور» افزود: مهمترین مشکلی که نظام چندنرخی ارز ایجاد می‌کند رانت‌پاشی است واین بدان معنی است که تا زمانی که سیستم با ارز چند نرخی اداره می‌شود و چند نرخ برای ارز وجود دارد، نمی‌توان ادعا کرد قرار است با فساد مبارزه شود.

وی افزود: همانگونه که تجربه نشان داده است، چند نرخی ارز در اقتصاد به ایجاد رانت برای واسطه‌ها و دلال‌ها منجر می‌شود و هرچقدر هم تفاوت نرخ ها بیشتر شود، این رانت گسترش پیدا می کند و فساد حاصل از آن عمیق‌تر شده و خروج از آن سخت‌تر خواهد بود در سال‌های اخیر، رانت و فساد تقریبا در حال سیستماتیک شدن است.


عزیزپور با اشاره به اینکه دولت‌ها و مسئولان در حالی مدعی کنترل بازار با ارائه چندین نرخ ارز هستند که عملا سیاست‌های ارزی نتوانسته هدف‌ها را محقق کند، خاطرنشان ساخت: در چند سال اخیر اقتصاد ایران متحمل تورم سنگین شده و طبق آمارهای رسمی منشترشده از سوی بانک مرکزی، مرکز آمار و وزارت رفاه، وضعیت فقر در خانوارهای کشور به شدت نگران‌کننده بوده تا جایی که باعث حذف برخی از کالاهای ضروری مردم از سبد مصرف شده است. این موضوع که بر سلامت جمعی مردم اثرگذار است، ‌مطمئنا در آینده نه چندان دور باعث تحمیل هزینه‌هایی به مراتب بیش از پیش برای دولت و سیستم سلامت کشور خواهد داشت.


این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه ما در سال‌ها و دوره‌های مختلف این موضوع بارها و بارها تجربه کرده‌ایم، ادامه داد: تجربه ما در مقاطع مختلف نشان داده است که فساد و رانت در دوره‌هایی که ارز به صورت چندنرخی عرضه می‌شده است، به شدت افزایش پیدا کرده است وباوجودتلاش‌ها هیچگاه نتوانسته‌ایم با فساد حاصل از این موضوع برخورد کنیم.

عزیزپور ادامه داد: در سال‌های گذشته ما یارانه بالایی را از بودجه دولتی برای ارز ارزان قیمت در بازار کالاهای اساسی هزینه کرده‌ایم تا مابه‌التفاوت قیمت به عنوان یارانه به دست مردم برسد و در واقع کالاهای اساسی با قیمت پایین‌تری به سفره مردم بیاید امادر عمل اتفاقی که افتاده است کاملا مغایر با این هدف بوده است.

این فعال اقتصادی گفت: باوجود اینکه هدف نهایی این بوده که در مورد برخی کالاهای خاص از جمله کالاهای ضروری، تاثیر تورم حاصل به قیمت این کالاها را کنترل کنیم اما  هیچ وقت این اتفاق به صورت پایدار رخ نداده است.

عزیزپور  افزود: البته در ابتدا ممکن است که این کار باعث کاهش قیمت واقعی برخی از کالاها نسبت به نرخ دلار شود اما در ادامه مشکلات بزرگ و اساسی ایجاد شده و به طور ویژه باعث ایجاد فساد و رانت‌خواهی در این حوزه شده است. 
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل تاکید داریم چند نرخی بودن ارز مساوی است با رانت، فساد و نابرابری اقتصادی و عدم تاثیر مطلوب به مصرف‌کننده و تولیدکننده.

این فعال اقتصادی با تاکید براینکه یکی از شعارهای اصلی دولت جدید که به عنوان هدف اصلی دولت از آن یاد می شود، مبارزه با فساد است، افزود: از تیم اقتصادی دولت انتظار داریم در این خصوص با توجه به تجربه‌های سال‌های گذشته و مطالعه‌های گسترده‌ای که تاکنون انجام شده است، نسبت به حذف یکی از بزرگترین شکاف‌های فساد در اقتصاد اقدام کنند و آن را به حداقل برسانند.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.