رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۷ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 3 December
  • چهارشنبه 21 اکتبر 2020 - 08:43
  • کد خبر : 33802
  • اتاق خبر
  • چاپ خبر : برگشت نیمی از کامیون‌های گوجه‌فرنگی از مرزهای استان کرمانشاه

خبراستان:گروه افزایش قیمت ناگهانی گوجه‌فرنگی در بازار داخلی در حالی است که نیمی از بارهای وارد شده به مرزهای استان برگشت داده می‌شوند. محصول گوجه‌فرنگی طی سال‌های گذشته همواره با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده به‌طوری که گاهی کاهش شدید قیمت کشاورز را متضرر کرده و گاهی افزایش ناگهانی قیمت صدای مصرف‌کننده را در […]

خبراستان:گروه افزایش قیمت ناگهانی گوجه‌فرنگی در بازار داخلی در حالی است که نیمی از بارهای وارد شده به مرزهای استان برگشت داده می‌شوند.
محصول گوجه‌فرنگی طی سال‌های گذشته همواره با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه بوده به‌طوری که گاهی کاهش شدید قیمت کشاورز را متضرر کرده و گاهی افزایش ناگهانی قیمت صدای مصرف‌کننده را در می‌آورد.

اخیرا نیز افزایش قیمت گوجه‌فرنگی که تا چند وقت پیش هر کیلو 1500 تومان بود به حدی رسیده که گاهی به قیمت هر کیلو 12 تا 15 هزار تومان نیز عرضه می‌شود.

این در حالی است که بنابر اخبار رسیده و گفته مسئولان کامیون‌های بسیاری حامل گوجه‌فرنگی به سمت مرز انتقال داده می‌شود که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها در مرز خراب یا برگشت داده می‌شود زیرا بازار عراق از گوجه‌فرنگی کشاورزان ایرانی اشباع شده است.

قطعا ناهماهنگی در مدیریت و سازماندهی تجار دلیل اصلی افزایش قیمت باورنکردنی گوجه‌فرنگی در داخل، کاهش قیمت در عراق، خراب شدن مقدار زیادی بار و متضرر شدن تجار و کشاورزان است که سریعتر باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

نبود صنایع تبدیلی کافی در زمینه محصول گوجه‌فرنگی و عدم مدیریت قیمت سبب شده کشاورزان و تجار با بیم از متضرر شدن به صادرات روی آوردند که با سوءمدیریت بسیاری از این افراد باز هم متضرر شدند.

خلیل حیدری مدیرکل گمرک کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به برگشت نیمی از بارهای گوجه‌فرنگی از مرز پرویزخان اظهار داشت: عرضه گوجه‌فرنگی بیشتر از تقاضای طرف عراقی است و تاجر عراقی نیز تنها جنس مرغوب را انتخاب می‌کند و مابقی کامیون‌ها برگشت داده می‌شوند.

وی عنوان کرد: این موضوع سبب می‌شود گوجه‌فرنگی با قیمت پایین‌تری به طرف عراقی عرضه شود.

حیدری با بیان اینکه این مشکل ناشی از ضعف در سیستم تجارت است گفت: باید تجار و متولیان سازماندهی تجار این موضوع را مدیریت کنند و یا برنامه‌ریزی این روش را تغییر دهند.

وی افزود: گاهی تا 50 درصد بارهای گوجه که به مرز می‌رسد برگشت داده می‌شو، به این دلیل که تولیدکنندگان یا فروشندگان هرچه در مزرعه تولید می‌شود را بار زده و به سمت مرز روانه می‌کنند بلکه سرمرز خریداری برای آن پیدا شود درحالی که همه می‌دانیم محصولات کشاورزی تازه فسادپذیر هستند و نمی‌توان در این منطقه زیاد آنها را نگهداری کرد.

تجار ایرانی میزان تقاضای عراق را برای گوجه‌فرنگی در نظر نمی‌گیرند

مرادعلی تاتار فرماندار قصرشیرین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه برگشت بار از جمله گوجه‌فرنگی از مرز پرویزخان طبیعی است اظهار داشت: از تجار درخواست می‌شود به اندازه نیاز و درخواست طرف مقابل بارهای صادراتی همچون گوجه‌فرنگی را به مرز منتقل کنند.

وی افزود: بارهای اضافه و بیش از نیاز طرف عراقی به طور قطع به آن طرف مرز انتقال داده نمی‌شود و سبب برگشت آن‌ها می‌شود.

تاتار گفت: متأسفانه برخی از تجار این موضوع را رعایت نمی‌کنند و بار اضافه وارد مرز می‌کنند در حالی که ظرفیت مرز نیز حدی دارد و تجار عراقی گاها اصلا بار را نمی‌بینند.

وی افزود: تجار بار خوب و باکیفیت را وارد مرز کنند زیرا طرف عراقی بار را مورد بررسی قرار می‌دهد و بار نامرغوب برگشت می‌خورد.

تاتار بیان کرد: روزانه تعدادی از کامیون‌های حامل بار به دلیل عدم تأیید غذا و دارو و قرنطینه برگشت داده می‌شوند.

به هرحال این داستان هرساله در مرزهای استان کرمانشاه است و صادرکنندگان سنتی توجهی به این موضوع ندارند که تقاضای موجود در عراق محدود و مشخص است، از این رو بد نیست مسئولان و متولیان صادراتی کشورمان با ایجاد سردخانه‌های مناسب در نزدیکی مرزها حداقل امکان نگهداری بیشتر محصولات تولید شده را به صادرکنندگان سنتی بدهند یا اینکه با مدیریت تولید و توزیع آن درصنایع تبدیلی مانع از ضایع شدن دسترنج تولید کنندگان شوند، هرچند ایجاد الگوی کشت دقیق و براساس نیاز بازار داخلی و بازارهای صادراتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نیز می‌تواند راهکاری منطقی‌تر و کم هزینه‌تر باشد.

اخبار مرتبط