رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۳ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 23 September

احمدنسب گفت: در ۱۱ شهریور ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار متر مکعب آب در تهران مصرف شد که نسبت به سال قبل ۴.۷ درصد رشد داشته است.

محمدرضا احمد نسب قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با انتقاد از رشد بی رویه مصرف آب در کشور اظهار کرد: بنابر آمار در تاریخ ۱۱ شهریور ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۴۰۸ متر مکعب آب در تهران مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۷ درصد رشد داشته است.

او افزایش مصرف آب در پایتخت را بیانگر برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی دانست و گفت: از مجموع ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۴۰۸ متر مکعب آب مصرفی حدود ۷۱.۴ درصد از آب سطحی و ۲۸.۶ درصد از آب‌های زیرزمینی برداشت شده که این امر پاشنه آشیل ما به شمار می‌رود چراکه مصرف بالای ۲۵ درصد از آب‌های زیرزمینی به معنای پیش خور کردن منابع آبی نسل‌های آینده است.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران مصرف آب در تاریخ ۱۱ شهریور سال ۹۶ را ۳ میلیون و ۶۳ هزار متر مکعب اعلام کرد و افزود: مصرف ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۴۰۸ متر مکعب آب در امسال و مصرف ۳ میلیون و ۱۲۳ هزار و ۵۴۰ متر مکعب آب در سال ۹۷ بیانگر رشد مصرف و افزایش برداشت از آب‌های زیرزمینی است.

احمدنسب ذخایر آب سد کرج را ۱۶۶ میلیون متر مکعب، لار ۲۰۹ میلیون متر مکعب، لتیان ۷۰ میلیون متر مکعب، طالقان ۳۴۴ میلیون متر مکعب و ماملو را ۲۲۶ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: بر این اساس مجموع حجم ذخیره آب پشت سد‌ها یک میلیارد و ۱۳ میلیون متر مکعب است.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران مجموع بارندگی استان تهران در سال زراعی جاری را ۳۸۷.۶ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: بر این اساس بیشترین میزان بارش مربوط به ایستگاه آبعلی و کمترین مربوط به ایستگاه ورامین است.

او با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، بیان کرد: اصلاح فرهنگ مصرف، صرفه‌جویی، بازسازی شبکه‌ها و نصب کنتر‌های هوشمند برای مشخص کردن دبی مصرف آب راهکار اساسی جهت جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره‌های زیرزمینی به شمار می‌رود.

احمدنسب ادامه داد: با توجه به حجم منابع آبی و گذراندن پیک مصرف دما تا پایان سال برنامه‌ای برای قطعی یا جیره بندی آب در پایتخت نداریم.

به گفته وی با توجه به آن که در کمربندی خشک و نیمه خشک قرار داریم از این رو بارندگی‌های نرمال در یک سال زراعی نمی‌تواند خشکسالی سال‌های اخیر را جبران کند.

قائم مقام مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پایان با اشاره به اینکه در تأمین آب مصرفی شهر تهران همچنان دچار دغدغه هستیم تصریح کرد: با استمرار این روند در ۶ ماهه دوم همچنان روی لبه تیغ هستیم که به همین خاطر از شهروندان انتظار داریم که کماکان در صرفه جویی مصرف آب به ما کمک کنند.

اخبار مرتبط