رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۳ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 23 September

کاروان نمادین امام حسین علیه‌السلام وارد شهرستان پیشوا شد.

همزمان با دومین روز از ماه محرم، ورود کاروان نمادین حسینی، در شهرستان پیشوا بازسازی شد.

این کاروان که امروز صبح از ناحیه مقاومت بسیج ورامین، حرکت کرده بود با ورود به شهر پیشوا وارد آستان مقدس حضرت جعفر بن موسی علیه‌السلام شد و پس تشرف به مضجع شریف بردار امام رضا علیه‌السلام برای اجرای تعزیه حربن ریاحی به محله کهنک پیشوا رفت.

پیشینه کاروان نمادین امام حسین (ع) در دشت ورامین

هر ساله همزمان با ورود کاروان امام حسین علیه‌السلام به کربلا در دوم محرم این واقعه در شهرستان‌های ورامین و پیشوا بازسازی می‌شود و در آخر تعزیه‌ای در آستان امامزادگان اسحاق و موسی علیهم‌السلام کهنک اجرا می‌شود.

این کاروان با ۲۰۰ شتر و اسب و ۵۰ عوامل امروز عصر صحنه ورود کاروان حسینی را در پیشوا بازسازی کرد.

پیشوا مرکز شهرستان پیشوا و یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. شهر پیشوا در دامنه‌های طبیعی قرار دارد و در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت واقع شده‌است.

این شهر در مسیر کهن راه ابریشم و همچنین در مسیر خط راه‌آهن سراسری تهران-مشهد قرار دارد.
پیشوا از معدود شهرهایی است که علی‌رغم نزدیکی به پایتخت، مهاجران کمی پذیرفته و بیشتر مردمان آن بومی همین منطقه هستند به همین دلیل از شهرهای کم جمعیت استان تهران محسوب می‌شود. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران شهر، تعداد ۵۹۱۸۴ نفر جمعیت داشته‌است.

پیشوا یکی از بندرهای کویر مرکزی ایران به‌شمار می‌رود از این رو به آن «سناردک» می‌گفتند که در زبان پهلوی به معنای ساحل خشکی است. به پیشوا لقب «مهد انقلاب ایران» نیز می‌دهند. در سفر ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به این منطقه، پیشوا «نگین سبز استان تهران» نام گرفت و رهبر ایران نیز در سفرش، این شهر را «مرکز شهادت» نامید.

علاوه بر این پیشوا شهری است گلخانه‌ای، که بیش از یک‌هشتم گلخانه‌های ایران را در خود جای داده‌است و یکی از قطب‌های تولید گل و گیاهان دارویی در ایران به‌شمار می‌رود.

این شهر مدفن امامزاده جعفر الخواری فرزند موسی کاظم است و یکی از شهرهای زیارتی ایران محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط