رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
  • الإثنين ۲۳ محرم ۱۴۴۱
  • 2019 Monday 23 September

ژاله نیا رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشوا گفت :به دلیل کمبود نیرو نمی توانیم از آثار تاریخی حفاظت کنیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان پیشوا گفت :در سال گذشته مدیرکل بافت و محوطه‌های تاریخی از قلعه باستانی ایرج بازدید کرد و در جریان مشکلات این سایت قرار گرفت.

ژاله نیا افزود:با توجه به حایز اهمیت بودن اثر از نظر ثبت ملی بودن، وسعت و تعداد کاوش ها و تهدیداتی که با آن مواجه بود باعث شد در سال 84 که کاوش در این سایت آغاز شده، پایگاه یگان حفاظت ایجاد کردند اما به دلیل کمبود اعتبارات و نیروی انسانی چند سالی بیشتر دوام نیاورد و برچیده شد.

وی بیان داشت :الان مشکل تأمین نیروی انسانی و عدم پایگاه یگان حفاظت برای سرکشی مستمر از اثر را داریم که قول دادند تا مجدداً اعتباری را برای ایجاد ساختمان و پایگاه یگان حفاظت در سال 97 اختصاص دهند ولی این مطالبه در سال جاری محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد :طی هفته آینده بازدیدی با حضور مسئولان صورت خواهد گرفت و ما هم این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان پیشوا تاکید کرد:هماهنگی هایی با دهیاری و شورای روستای عسگرآباد صورت گرفت و بخشی از نخاله هایی که در محوطه قلعه ایرج دپو می شد در دو مرحله بارگیری شد و دوربین های مداربسته ای که در ورودی های محوطه نصب شده تا حد زیادی تخلیه نخاله را کاهش داده است.

وی گفت :در خصوص برداشت خاک از قلعه ایرج، باید گفت که براساس ضوابط حفاظتی حفر استخر و تسطیح یا برداشت خاک غیرمجاز است و هر زمان گزارشی در این زمینه داشته باشیم کلانتری یوسف رضا ورود کرده و کل ماشین آلات حفاری را جمع آوری می کند.

وی گفت :متأسفانه میراث فرهنگی نیرویی برای سرکشی مستمر در اختیار ندارد و متخلفان نیز با توجه به وسعت محدوده سایت یا شبانه و یا در روزهای تعطیل اقدام می کنند و این یکی از موضوعاتی است که این اثر را تهدید می کند.

اخبار مرتبط