رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 6 خبر


  • پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸
  • الخميس ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۱
  • 2019 Thursday 5 December
  • سه شنبه 6 آگوست 2019 - 14:09
  • کد خبر : 29181
  • اتاق خبر
  • چاپ خبر : میراث ثبت ملی تهران یکی یکی می‌میرند

هر از گاهی خبر می‌رسد فلان اثر تاریخی ثبت‌ ملی در تهران از فهرست آثار ملی خارج شد و در حالی که بیشتر نگاه‌ها و گلایه‌ها به سازمان میراث فرهنگی است، مسئولان این سازمان هم خود می‌نالند.

طی چند ماه اخیر در تهران دوباره بازار خروج آثار تاریخی ثبت ملی و ارزشمند از فهرست ثبت ملی داغ شده است و مالکان برخی از این بناها که عرصه آنها ارزش افزوده داشتند از طریق طرح شکایت در مراجع قضایی توانسته‌اند رای بر خروج اثر از فهرست ثبت ملی بگیرند و ملکشان را هرچند تاریخی، بکوبند و واحدهای تجاری یا مسکونی بسازند یا مقدمات تخریب و ساخت و ساز جدید را فراهم کنند.

تخریب این بناهای تاریخی که بخشی از هویت ملی ما به شمار می‌روند یک طرف، موضوع مهمتری هم در خلال این تخریب‌ها دارد اتفاق می‌افتد که صدای علاقه‌مندان به میراث فرهنگی را درآورده زیرا معتقدند به دنبال خروج آثار ثبتی در تهران، شاهد تشدید این پدیده در سایر شهرهای کشور نیز هستند.

این افراد هشدار می‌دهند اگر جلو این رویه در تهران و کشور گرفته نشود معلوم نیست سرانجام آثار تاریخی ثبت ملی شده یا واجد ارزش نیازمند ثبت ملی در آینده چه خواهد شد زیرا مسئولان میراث فرهنگی و شهرداری‌ها که همیشه از کمبود اعتبار می‌نالند و می‌گویند امکان مرمت و صیانت از آثار تاریخی را ندارند.

خروج و تخریب این آثار در حالی است که مسئولان حقوقی میراث فرهنگی می‌گویند اگر بنا متعلق به دوره زندیه به قبل باشد، امکان تخریب یا صدور رای برای خروج آن از فهرست ثبت ملی وجود ندارد یا خیلی سخت است زیرا قانون در این زمینه صراحت دارد؛ موضوع مهمی که ضرورت بازنگری در قوانین مربوط به حفاظت از آثار تاریخی را بیش از پیش نمایان می‌کند.

نخستین قانون حفظ آثار میراث فرهنگی در سال ۱۳۰۹ به تصویب مجلس ملی وقت رسید و از آن زمان به بعد نیز شاهد قوانینی این چنینی در سال های ۱۳۱۹ و ۱۳۶۶ بوده ایم که در این باره کارشناسان و متخصصان معتقدند برای حفاظت بیشتر از بناها و محوطه های تاریخی می‌بایست بازنگری بهتری در این قوانین انجام شود تا دست دلالان و افراد سودجویی که قصد تخریب آثار تاریخی و فعالیت اقتصادی در این املاک دارند کوتاه شود.

صرفنظر از بحث قوانین، موضوع دفاع کارشناسان و مدیران میراث فرهنگی در پرونده ها از نظر فنی و استدلال برای ثبت ملی یا حفاظت از آنها به گونه ای که قاضی پرونده حکم به خروج آثار ندهد نیز این روزها مطرح و تاکید می‌شود که ضرورت دارد میراث فرهنگی در این زمینه محکم‌تر ورود کند؛ موضوعی که البته مدیران کنونی میراث مدعی هستند خروج از ثبت طی چند سال اخیر در مقایسه با گذشته کمتر و استدلال‌ها نیز قوی‌تر شده است.

از سویی اقدامات و رویکردهای فرهنگی در جامعه باید فرهنگ‌سازی شود تا مالکان این آثار تاریخی باور کنند که با حفاظت از آنها هم می‌توانند صرفه اقتصادی داشته باشند و هم به تثبیت هویت ملی و تاریخی کشور و جامعه خود کمک کرده باشند.

اخبار مرتبط