رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۲۳ صفر ۱۴۴۱
  • 2019 Wednesday 23 October

با وجود نیاز قوه قضاییه به تأمین اعتبارات برای ایجاد مجتمع‌های قضایی جدید؛ سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از خدمت رسانی در زمینه غافل نشده است و در راستای تسهیل دسترسی به عدالت برای شهروندان اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است.

سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در راستای تسهیل دسترسی به عدالت برای شهروندان و مردم غرب و جنوب غرب استان تهران و رفع مشکلات نیرو‌های مسلح مستقر در مراجعه به سازمان قضایی مرکز، ایده تشکیل مجتمع غرب تهران را از سه سال پیش شکل داد و در سال ۱۳۹۶ تحقق یافت.

این مجتمع دارای دو شعبه دادیاری، یک شعبه بازپرسی، یک شعبه دادگاه نظامی دو و یک شعبه دادگاه تجدیدنظر است.

حوزه مجتمع قضایی غرب سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان تهران، شهرستان‌های شهریار، اسلامشهر، رباط‌کریم، ملارد، قدس و بهارستان و ۵۰ شهر را در بر می‌گیرد و بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت را در خود جای‌داده است.

حوزه استحفاظی این مجتمع از تقاطع جاده مخصوص کرج با بزرگراه آزادگان تا حوزه جغرافیایی استان البرز از یک‌سو و از سمت جنوب تا حوزه جغرافیایی استان‌های مرکزی و قم و از شرق تا اتوبان خلیج‌فارس را در برمی‌گیرد.

نظم بخشیدن هرچه بیشتر به امورات حوزه قضایی، پاسخگویی به انتظار مردم از قوه قضائیه برای حاکمیت عدالت و رفع مشکل دسترسی به مراجع قضایی و ضرورت‌های امنیتی و انتظامی، ایجاب می‌کرد که شعبه‌ای از سازمان قضایی در این منطقه مستقر شود.

با همه این تفاسیر تأسیس ۵ ناحیه در شهرستان‌های مختلف در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح پیش بینی شده که این موضوع به تصویب ریاست قوه قضاییه نیز رسیده است، اما طبق گفته حجت‎الاسلام والمسلمین بهرامی رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، به خاطر کمبود بودجه هیچ کدام راه اندازی نشده است.

از دیگر اقدامات سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در جهت دسترسی شهروندان به عدالت، می‌توان به راه‌اندازی سامانه نظارت بر پرونده‌های مهم، پیگیری الکترونیک ارجاعات، سامانه مانیتورینگ اعلام حریق، پایش پهنای باند و راه‌اندازی دیتاسنتر، بازدید و رفع مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری استان‌ها، آموزش مستمر کاربران و برگزاری جلسات مستمر با مراکز دانش‌بنیان و معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و … اشاره کرد که تحت عنوان توسعه فناوری‌های ارتباطات در این سازمان به آن پرداخته شد.

چندی پیش حجت الاسلام والمسلمین فراتی رئس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان تهران از راه اندازی دادسرای نظامی در جنوب شرق استان تهران خبر داد و گفت: دورترین شهر استان از شهر تهران، فیروزکوه یا دماوند است که ما خوشبختانه پرونده چندانی از تخلف نیرو‌های مسلح در آن مناطق نداریم، اما به جهت این که دسترسی مردم آسان‌تر شود چندی پیش در جنوب غرب استان در شهریار مجتمع قضایی و دادسرای نظامی تأسیس شد و بنا داریم در آینده‌ای نزدیک چنین مجتمعی را در پاکدشت یا ورامین راه اندازی کنیم.

یکی از جنبه‌های مهم در تکریم مردم و حفظ حقوق عامه، رسیدگی به شکایات مردمی است، این در حالی است که غلامی معاون نظارت و بازرسی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در این زمینه می‎گوید: به سبب داشتن نیرو‌های خوب و سالم، میزان تخلفات و مشکلاتی که در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح رخ می‌دهد بسیار اندک است؛ اما هر مجموعه انسانی مصون از خطا نیست و سازمان قضایی نیز مانند بسیاری دیگر از مجموعه‌ها مصون از خطا نیست.

انتظار می‌رود، تجهیزات و اعتبارات کافی برای اجرا و توسعه مجتمع‏‌های قضایی از سوی متولیان امر به قوه قضاییه اختصاص یابد تا تحقق و اجرایی شدن کامل پروژه‎ها، علاوه بر تضمین حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع، رضایت‌مندی عمومی را افزایش دهد.

اخبار مرتبط