رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 8 خبر


  • یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
  • الأحد ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Sunday 18 August

رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: اراده ایران وعراق، تحکیم و توسعه روابط تجاری است و بر این مبنا برنامه‌های مختلفی برای افزایش ارتباطات اقتصادی دو کشور دنبال می‌گردد.

اظهار کرد: اصلاحات مالی و اجرای برنامه‌های توسعه‌ای توسط دولت عراق در جهت استفاده از ظرفیت‌های این کشور برای آبادانی و رفاه بیشتر و شفاف‌سازی در تعامل موثر با کشورهای همسایه است.

وی افزود: در حال حاضر هیچ محدودیت جدیدی در روابط تجاری دو کشور وجود ندارد و از ابتدای سال 1398 با کاهش مختصر در روند صادرات ایران به عراق طی فروردین ماه به دلیل شرایط تعطیلی نوروز و مسائل مترتب بر اثر سیل‌های داخل کشور، مجددا روند تجاری ایران با عراق سرعت گرفته است، به گونه‌ای که می‌توان رشد دو برابری کالاهای صادراتی ایران به عراق را طی اردیبهشت ماه نسبت به فروردین متصور شد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق همچنین با اشاره به وضعیت صادرات قطعی کالای غیر نفتی ایران به عراق، افزود: در حال حاضر عراق رکورددار تجارت با ایران در بین کشورهای همسایه است، به گونه‌ای که در سال گذشته صادرات ایران به عراق با 49 درصد افزایش وزنی و 37 درصد افزایش ارزشی مواجه بوده که در بین مقاصد هدف صادراتی ایران این موازنه با رشد مثبت صرفا در خصوص ایران وعراق به وقوع پیوسته است .

بهزاد گفت: به عبارتی بررسی آمار 20 مقصد بزرگ صادرات کالای ایرانی که تقریبا 90 درصد ارزش واردات و صادرات غیر نفتی ایرانی را شامل می‌شود نشان می‌دهد کشور عراق بیشترین نرخ رشد را در بین مقاصد صادرات ایران داشته است.
وی در پاسخ به برخی موضوعات مطرح شده در اعمال محدودیت توسط عراق برای ورود کالای ایرانی، تاکید کرد: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد. به دلیل سوالات مکرر مخاطبین لیستی را منتشر کردیم که این لیست شامل کالاهایی است که در طی مقاطع زمانی مختلف بنا بر ضوابط کشور عراق برای همه کشورها ممنوعیت ورود دارد؛ لذا این لیست مربوط به ممنوعیت جدید نیست.

رایزن بازرگانی ایران در عراق توضیح داد: برخی کالاها که قبلا ورود آن از مرزهای تحت اشراف حکومت مرکزی ممنوع بوده از مرزهای اقلیم کردستان عراق به شکل‌های مختلف و با تعرفه‌ای کم وارد عراق شده است.
وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های صادراتی که بخش تحقیق و مطالعه بازار را بر عهده دارند به درستی شرایط رو به رشد عراق، نیازها، فرصت‌ها واتفاقات ناشی از تولید را رصد می‌کنند و معمولا در برنامه صادرات آن را لحاظ می‌کنند.

رایزن بازرگانی ایران در عراق با اشاره به آمادگی هیاتی بلندپایه از تجار و بازرگانان بخش خصوصی عراق برای سفر به ایران جهت شناسایی روش‌های ممکن به منظور تحقق تجارت 20 میلیارد دلاری بین دو کشور، بیان کرد: بزودی تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های بازرگانی دو کشور با حضور مقامات ایران وعراق برای افزایش سطح همکاری‌های تجاری صنعتی وتسهیل روابط دوجانبه تشکیل خواهد شد.

اخبار مرتبط