رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 20 August

دولت عراق، در جدیدترین تصمیم خود واردات گروهی از محصولات را به داخل مرزهای خود متوقف کرده است. بررسی کالاهایی که واردات‌شان به عراق ممنوع شده، نشان می‌دهد که فعالان اقتصادی و صادرکنندگان ایرانی در برخی گروه‌های کالایی اعلام شده، از بازار مناسب و گسترده‌ای در این کشور برخوردارند. اماعراق قصد دارد قرارداد ۳۰ ساله نفتی با اکسون موبیل و پتروچاینا، دو غول بزرگ انرژی جهان امضا کند. قرار است تولیدات نفتی عراق به کمک این دو شرکت افزایش پیدا کند. عراق بعد از عربستان بزرگترین صادرکننده نفت اوپک است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق خبر داده که کشورش به زودی با اکسون موبیل و پتروچاینا قراداد عظیمی را امضا خواهد کرد. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق هم یک روز پیش از آن اعلام کرده بود که کشورش در آینده‌ای نزدیک قصد دارد با شرکت‌های یادشده قرارداد نفتی ۳۰ ساله امضاء کند. نخست وزیر عراق در نشست مطبوعاتی خود در بغداد اعلام کرد که با این پروژه می‌توان تولیدات چاه‌های نفتی جنوب این کشور را افزایش داد.

عراق در ماه مارس ۲۰۱۹ چهار و نیم میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است. عراق هم‌اکنون بعد از عربستان بیشترین نفت را در میان اعضای سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) صادر می‌کند.برای افزایش تولید نفت در میادین رمیله و مجنون آب به داخل چاه پمپاژ خواهد شد. در میادین یاد شده سال‌هاست که نفت استخراج می‌شود. حال نفت این چاه‌ها به شدت افت کرده و به دلیل کاهش فشار برای استخراج آن عراق با مشکل مواجه شده است. برای رفع این مشکل قرار است با پمپاژ آب دریا به چاه‌ها نفت آن دوباره برای تولید به سطحی بالای زمین انتقال یابد. اما این روند به انرژی زیادی برای تمیز کردن و شیرین کردن آب دریا قبل از پمپاژ نیاز دارد. فن آوری که ظاهراً در دست شرکتهای آمریکایی و چینی است.

آیا بغداد با هدف رونق اقتصادی از تهران فاصله گرفته است؟

نخست وزیر عراق گفته: کابینه او به وزارت نفت عراق دستور داده است با اکسون موبیل و پتروچاینا قرارداد امضا کند.اکسون موبیل شرکت نفت و گاز آمریکایی است. دفتر مرکزی این شرکت در شمال شهر ایروینگ، تگزاس قرار دارد. اکسون موبیل دومین شرکت نفتی بزرگ جهان است.پتروچاینا بزرگترین تولیدکننده نفت خام چین است و تحت مدیریت مستقیم شرکت ملی نفت چین اداره می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت در پکن قرار دارد.

چندی پیش نیز گزارشی مطرح شد که نشان می داد، آمریکا گزینه قرارداد با اکسون موبیل را برای عراق در نظر گرفته تا با این اجبار، امتیاز معافیت از جریمه تجارت با تهران را عملی سازد.اماعادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، گزارش‌های مربوط به معافیت عراق از اجرای تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز به شرکت نفتی اکسون موبیل آمریکا را رد کرد و گفت: ارتباطی میان توافق نفتی در آستانه امضا با اکسون موبیل و معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد.وی در کنفرانس خبری هفتگی خود، اخبار منتشر شده در خصوص معاف شدن کشورش از اجرای تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا در برابر اعطای امتیاز سرمایه گذاری به شرکت اکسون موبیل آمریکا را نادرست خواند.

از سوی دیگر بنظر می رسد به دنبال اعمال سیاست‌های ممنوع‌کننده وارداتی از سوی عراق، دامنه فروش کالاهای ایرانی به این کشور محدود شده است.بخشی از ممنوعیت‌های وارداتی عراق برای ایران تعریف شده است، اما بخش بزرگ‌تری از لیست ممنوعه‌های عراق مربوط به تمامی کشور‌ها می‌شود که البته اثرات آن بر تجارت با ایران نیز نمایان خواهد شد.

جدیدترین آمار‌های گمرک ایران از تجارت خارجی فروردین ماه امسال، نشان می‌دهد صادرات ایران به عراق به لحاظ ارزشی نسبت به اسفند ۹۷ افت قابل توجهی داشته است. در اسفند ماه سال گذشته ۷۲۲ میلیون دلار صادرات به عراق صورت گرفته بود، اما این رقم در فروردین امسال به ۳۸۹ میلیون دلار کاهش یافته است.به‌طور کلی بازار عراق درسال‌های اخیر به‌عنوان بازاری مهم و استراتژیک برای بخش‌خصوصی و بخش دولتی ایران مطرح بوده و تجار ایرانی حساب ویژه‌ای روی این بازار منطقه‌ای باز کرده‌اند.

چیزی که امروز قابل مشاهده است، فاصله گرفتن تدریجی بغداد از تهران و تمکین از دستورات کاخ سفید برای با هدف رونق اقتصادی در عراق می باشد که از چشم کارشناسان درو نمانده و علیرغم ادعای مقامات بغداد، چیزی که قابل لمس است، تن دادن عراق به تحریمهای اقتصادی ایران است.

اخبار مرتبط