رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 20 August
  • یکشنبه 10 مارس 2019 - 06:10
  • کد خبر : 27676
  • اتاق خبر
  • چاپ خبر : توانمندسازی اساتید برای رفع شبهات ذهنی دانشجویان دانشگاه آزاد/ تأسیس معاونت خواهران در بسیج اساتید

رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی در گفت و گوی تفصیلی با ایسکانیوز ضمن تشریح عملکرد بسیج اساتید در سال 97 ، به ارائه گزارشی از فعالیت های این کانون علمی پرداخت.

در روزهای پایانی سال 97 مهمان محمود هاشمی رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی و همچنین مدیر نمونه سال 97 بودیم تا در خصوص عملکرد بسیج اساتید در سال 97، به گفت و گو بپردازیم.

مشروح این گفت و گو به شرح زیر است :

**در خصوص تاریخچه تاسیس بسیج اساتید در دانشگاه آزاداسلامی توضیح دهید؟

یکسال از تاسیس بسیج اساتید در دانشگاه آزاداسلامی می گذرد، 26 بهمن 96 حکم ریاست بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی را به بنده دادند و از ابتدای اسفند سال 96 کار را در دانشگاه آزاداسلامی بدون هیچ مکانی برای دفتر، امکانات و ظرفیت آغاز کردیم. پس بهتر است بگوییم بسیج اساتید در فروردین سال 97 کار خود را آغاز کرد.

اولین گام بسیج اساتید تخصیص و تجهیز دفتر بسیج در سازمان مرکزی بود، از زمان تاسیس بسیج اساتید در شورای عالی انقلاب فرهنگی که بخشنامه اش در سال 81 صادر شده است، تا سال 96 در سازمان مرکزی دانشگاه آزاداسلامی دفتر بسیج اساتید نداشتیم که با تحول انقلابی مدیریتی در دانشگاه آزاداسلامی، الحمدالله باعث شد دفتر بسیج اساتید نیز افتتاح شود.

**بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی برای شناسایی و همگرایی اساتید نخبه و انقلابی چه راهکارهایی ارائه داده است؟

یکی از اقدامات بسیار خوب و اساسی بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی شناسایی اساتید انقلابی و تشکیل شبکه ای تحت عنوان شبکه “اساتید نخبگانی و انقلابی” در مجموعه دانشگاه آزاد تشکیل است.

حدود 950 تا 1000 استاد در این شبکه عضویت دارند و ذیل این شبکه فعالیت های علمی پژوهشی انجام می دهند.

حدود 16500 استاد عضو کانون های بسیج اساتید در واحدهای دانشگاه آزاداسلامی هستند. از این رقم شامل اساتید هیات علمی و مدرسات حق التدیس می شود.

شبکه انسانی از نخبگانی که توسط بسیج اساتید ایجاد شده است، ظرفیت هایی دانشگاهی هستند که به معنای واقعی کلمه حاضر هستند برای انقلاب و نظام سیلی بخورند.

ممکن است در یک واحد دانشگاه آزاداسلامی دو استاد و در واحد دیگر 5 استاد عضو شبکه “اساتید نخبگانی و انقلابی” باشند، اما بیشتر از 6 استاد از یک واحد دانشگاهی عضو این شبکه نیستند.

طبق بررسی های انجام شده، هنوز اساتید انقلابی در واحدها هستند که شناسایی نشدند، به همین منظور قصد داریم در سال 98 شبکه نخبگانی را بسط دهیم و به 2000 نفر برسانیم.

**در یک سال گذشته بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی همراه با هیاتی به استان های مختلف کشور سفر کرده است، هدف از سفرهای استانی چیست؟

در بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی در سال 97 تعداد 9 سفر استانی داشتیم، در سفرهای استانی یکسری از برنامه به صورت ثابت اجرا می شود. دیدار با اساتید بسیجی استان ها، برگزاری جلسات با مسئولین کانون های بسیج اساتید در واحدهای دانشگاه آزاداسلامی، دیدار با نماینده مقام معظم رهبری در استان ، دیدار با فرمانده سپاه پاسداران استان و دیدار با خانواده شهدای دانشگاهی از جمله برنامه های انجام شده در تمامی سفرهای استانی بوده است.

هدف از سفرهای استانی در کنار انسجام بخشی سازمانی، نشست با مسئولین و اساتید بسیجی برای شنیدن مشکلات و مسائل واحدها و استان ها و از سوی دیگر آشنا شدن با رسالت بسیج و انتظاراتی که مجموعه بسیج اساتید و دانشگاه آزاد اسلامی از آنان دارد و همچنین ارائه مشکلات استانی به مسئولین و گرفتن راهکار از آنها است.

**همفکری و هم اندیشی اساتید منجر به هم افزایی بیشتر علمی در سطح دانشگاه می شود، برنامه بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی در این خصوص چیست؟

در مجموعه بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی به صورت منظم جلسات شورای مرکزی بسج اساتید در سازمان مرکزی برگزار می شود که در سال گذشته 25 مورد جلسه شورای مرکزی و 6 نشست مشترک شورای مرکزی و کانون های واحدهای دانشگاهی در مجموعه دانشگاه آزاداسلامی برگزار شد.

در تاریخ 31 خرداد همزمان با سالروز تاسیس بسیج اساتید در کشور، بسیج دانشگاه آزاد نیز طی همایشی با محوریت «استاد بسیجی، تحول انقلابی و دانشگاه تمدن ساز» فعالیت جدی خود را اعلام کرد.

**اردوهای جهادی در سطح استادان در قالب اردوهای «راهیان علم و فناوری» برگزار می شود، بسیج اساتیددانشگاه آزاد چه اقداماتی درباره این اردوها انجام داده است؟

در راستای ماموریت اردوی راهیان علم و فناوری و پیشرفت الگو ایرانی اسلامی ویژه برنامه های مختلفی در کانون های بسیج اساتید در واحدهای دانشگاهی در سال 97 برگزار شده است.

قالب این بازدیدها و اردوها با رسالت آشنا سازی اساتید با دستاوردهای انقلاب اسلامی و انتقال و تبیین این دستاوردها در کلاس درس به دانشجویان و نخبگان دانشگاهی انجام گرفته است.

**برای ارتقا سطح علمی مساجد در سراسر کشور و افزایش بصیرت استادان، بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی چه اقداماتی صورت داده است؟

در سال 97 یکی از اولویت های مجموعه بسیج اساتید افزایش و تقویت رابطه استاد با مسجد و شناسایی اساتیدی که با مساجد در ارتباط بودند بود.

در این راستا جلساتی با ائمه جماعت استان ها برگزار شد و بنا داریم این ظرفیت دینی و علمی را در سال آینده تقویت کنیم تا اساتید متناسب با نیازهای مساجد در این محل مقدس حضور پیدا کنند و ظرفیت علمی خود را برای ارتقاء سطح مساجد محلات به کار گیرند.

**پاسخ گویی استادان به شبهات ذهنی دانشجویان یکی از اولویت های دانشگاهی است، بسیج اساتید برای پیشبرد این هدف چه تمهیداتی اندیشده است؟

یکی از برنامههای بسیج اساتید دانشگاهآزاد برگزاری “کرسی های آزاداندیشی نظریه پردازی” و کارگاه های “توانمندسازی” در سطح اساتید است.

کارگاه های توانمندسازی بیشتر با هدف توانمند کردن اساتید برای رفع شبهات و آشنایی با مسائلی که وجود دارد و بعضا اساتید در پاسخ دادن و اقناع کردن دانشجویان ممکن است که مجهز به علم کافی نباشند، برگزار می شود و اساتید می توانند از طریق این کارگاه ها دانش لازم را کسب کنند.

اساتید در کرسی های نظریه پردازی با دستاوردهای انقلاب آشنا می شوند تا بتوانند در کلاس درس از این ارزش ها دفاع کنند.

در خصوص موضوعات کارگاه ها و کرسی های نظریه پردازی که توسط بسیج اساتید برگزار کرده است، می توان گفت هر نهادی توان برگزاری آن را ندارد چراکه موضوعات چالش زا است که ممکنه نهاد برگزار کننده را مورد سوال قرار دهد. اما بسیج اساتید با رسالت انقلابی که دارد این کرسی ها را پیگیری و برگزار می کند.

در بسیج اساتید کشور نیز کمیته دستگاهی برای کرسی نظریه پردازی راه اندازی شده است که بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی ذیل این کمیته در سال آینده قوی تر از امسال برای تولید علم در حوزه نظریه پردازی ورود خواهد کرد.

** بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی برای تقویت و گسترش حوزه علم و پژوهش که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است، چه اقداماتی انجام داده است؟

یکی از دستاوردهای مهم بسیج اساتید در راستای بسط حوزه علم و پژوهش در سال 97 راه اندازی فصلنامه های علمی و پژوهشی است. فصلنامه های یاد شده با محوریت حوزه مدیریت فرهنگی و اجتماعی، روابط بین الملل و علوم سیاسی و محیط زیست است. با برنامه ریزی های لازم قرار است در سال آینده دو فصلنامه علمی پژوهشی دیگر به کتابخانه علمی دانشگاه آزاداسلامی اضافه شود.

**بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی در واحدهای دانشگاهی اقدام به تاسیس اندیشکده کرده است، درباره اهداف اندیشکده ها توضیح دهید؟

یکی از دستاوردهای مهم بسیج اساتید در یک سال گذشته تاسیس اندیشکده در سطح کانون های واحدهای دانشگاه آزاداسلامی است. اندیشکده غذا و دارو که بهمن ماه در مشهد مقدس رونمایی شد، آخرین اندیشکده تاسیس شده توسط بسیج در سال 97 بود که ذیل کانون بسیج اساتید واحد ورامین فعالیت می کند.

اندیشکده انرژی و مواد ذیل واحد تهران جنوب، اندیشکده زنان توسط کانوهای دیگر در سراسر کشور ایجاد شده است و در سال آینده بنا داریم 10 اندیشکده دیگر راه اندازی کنیم. تا این اندیشکده ها بتوانند به صورت عملیاتی ظهور و بروز داشته باشند.

هدف تمام اندیشکده ها شناسایی، بررسی و تحلیل معضلات و مشکلات و ارائه راه حل مسائل در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و … است.

همچنین 3 طرح در قالب اندیشکده با عناوین “جنگ نرم”، “سواد رسانه ای”، “رسانه و سبک زندگی” که با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب انتخاب و آماده برای اجرایی شدن در سال آینده شده اند.

موضوعات اندیشکده ها در واقع برای سال آینده متناسب با نیازهای جامعه انتخاب و گسترش خواهند یافت.

**دانشگاه آزاداسلامی اولین دانشگاه مستقل است که معاونت خواهران بسیج اساتید را تاسیس کرده است، فعالیت و ماموریت معاونت خواهران را تشریح کنید؟

اولین معاونت خواهران بسیج اساتید در مجموعه دانشگاه های مستقل، توسط دانشگاه آزاداسلامی تاسیس شد. اساتید خانم بسیجی در این معاونت به صورت فعال در حال پیگیری ماموریت های علمی و انقلابی خود هستند. موضع گیری های انقلابی بسیج اساتید خواهران نسبت به مباحث بین الملل از جمله اقدامات این معاونت بوده است.

اولین نشست تخصصی معاونت خواهران بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی، «اجلاس زن مسلمان ایرانی در آیینه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» بود که به مناسب ولادت حضرت زهرا(س) با حضور بیش از 100 استاد خانم دانشگاه آزاداسلامی برگزار شد.

شکل گیری شورای خواهران بسیج اساتید از جمله کارهای مهم معاونت خواهران است. یکی از اقدامات بسیج اساتید در سال 98 شبکه سازی از اساتید خانم انقلابی در مجموعه دانشگاه آزاداسلامی است. تا نقش و رسالت خود را اجرایی و عملیاتی کنند.

**نحوه اطلاع رسانی رسانه ای در بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی چگونه است؟

دبیر رسانه ای بسیج اساتید اقدام به راه اندازی گروه های رسانه ای و ایجاد کانال های مختلف در شبکه های اجتماعی و پیام رسان موبایلی برای اطلاع رسانی عملکردها و برنامه های دانشگاهی کرده است. همچنین اطلاع رسانی به موقع در خصوص برنامه ها و فعالیت های کانون ها در این کانال ها بارگذاری می شود.

راه اندازی سایت رسمی بسیج اساتید دانشگاه آزاداسلامی در سازمان مرکزی برای آگاهی بخشی به اساتید، دانشجویان و عموم مردم از جمله فعالیت های دیگر واحد رسانه ای بسیج اساتید است.

**اهداف و فعالیت «دبیرخانه راهبردی گام دوم انقلاب» را تبیین کنید؟

دبیرخانه راهبردی گام دوم انقلاب در روزهای انتهایی سال 97 تاسیس شد اما در سال 98 اجرایی می شود، ذیل این دبیرخانه هفت کارگروه با همان محورهای ماموریت بیانیه گام دوم انقلاب تشکیل شده است.

در سال آینده در راستای گام دوم انقلاب شش اجلاس منطقه ای داریم که در هر اجلاس یکی از ماموریت ها، محور اجلاس خواهد بود. هدف از برگزاری این اجلاس ها در کنار گفتمان سازی و جریان سازی گام دوم انقلاب، در واقع احصا و ایجاد و رسیدن به راهکارها و الگوهای عملیاتی برای محورهای گام دوم انقلاب است. این اجلاس ها در شش منطقه که در هر اجلاس پنج استان همجوار مشارکت دارند، برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط