رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۸ شعبان ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 24 April

خبراستان: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت:برخی صنوف مانند، صنف خشکبار که پیش از این به صورت پراکنده در جنوب تهران مشغول به فعالیت بودند، این بار به شکل متمرکز به ارائه خدمات می‌پردازند. به گزارش خبرگزاری برنا تهران؛  نعمت اله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در حاشیه […]

خبراستان: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت:برخی صنوف مانند، صنف خشکبار که پیش از این به صورت پراکنده در جنوب تهران مشغول به فعالیت بودند، این بار به شکل متمرکز به ارائه خدمات می‌پردازند.

به گزارش خبرگزاری برنا تهران؛  نعمت اله ترکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور شکراله حسن بیگی سرپرست استانداری تهران و اعضای شورا برگزار شد گفت:  در ساماندهی واحدهای صنفی استان تهران، بر اساس آماری که ارائه شده، ۳ میلیون واحد صنفی در کشور فعالیت دارند که از آن میان، ۶۵۰ هزار واحد صنفی نیز در استان تهران مشغول به فعالیت هستند. از این ۶۵۰ هزار واحد  بر اساس آمار، بیش از ۲۰۰هزار واحد صنفی بدون مجوز در حال فعالیت هستند که معنای آن، یک نابسامانی جدی بوده و نیاز به رسیدگی اساسی دارد.

وی افزود: در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کمیته‌های برنامه ریزی شهرستان‌ها، مصوب شد که در ابتدای امر، ساماندهی اولیه در این باره صورت بگیرد که اولویت آن در وهله نخست با واحدهای صنفی مجوزدار خواهد بود. به این صورت که واحدهایی که به صورت پراکنده در شهرها و روستاها مشغول فعالیت هستند را متمرکز کرده و با ایجاد ظرفیت در شهرستان‌ها، در یک مجموعه یا ناحیه صنفی، نسبت به فراهم‌آوری بستر فعالیت آن‌ها اقدامات لازم را ترتیب دهیم.

ترکی با بیان اینکه تسهیلاتی که این واحدها اخذ می‌کنند، هم شامل بخشودگی می‌شود و هم تسهیلات ارائه شده از سوی دولت به این واحدها، ارزان قیمت خواهد بود تصریح کرد:در نتیجه می‌توانیم شاهد زنجیره تولید، توزیع، نظارت و بازاریابی خوبی برای این واحدها باشیم.

وی با اشاره به اینکه نخستین شهرستان اقدام کننده برای  طرح ایجاد ناحیه صنفی ،شهرستان قرچک است گفت:به عنوان نمونه برخی صنوف مانند، صنف خشکبار که پیش از این به صورت پراکنده در جنوب تهران مشغول به فعالیت بودند، این بار به شکل متمرکز به ارائه خدمات می‌پردازند.

در این رابطه، دولت زمین مناسبی را با زیرساخت مطلوب و با مساحتی بالغ بر ۷۵۰ هکتار در شهرک صنعتی قرچک ایجاد کرده که حدود ۳۰۰ هکتار آن به همین واحدهای صنفی اختصاص پیدا کرده است. دومین واحد صنفی نیز در شهرک صنعتی شمس‌آباد برای حوزه سنگ‌های زینتی در ۲۶۷ واحد آماده، ایجاد شده که تا پیش از این به صورت پراکنده به انجام خدمات می‌پرداختند.

ترکی ادامه داد:در شهر اسلامشهر نیز در حوزه صنف کیف و کفش، بیش از  ۱۰۰۰ واحد به صورت پراکنده به فعالیت می‌پردازند که درخواست شده تا ساز و کار مشابهی نیز برای آن در یک ناحیه صنعتی ایجاد شود. در شهرستان بهارستان نیز بالغ بر ۱۴۰۰ واحد صنفی تولید پیراهن و پوشاک وجود دارد که در قالب سند برنامه توسعه استان تهران، رسیدگی به این واحدها نیز در دستور کار قرار گرفته است.

ترکی با بیان اینکه بخش دوم نیز به سند برنامه توسعه روستایی باز می‌گردد افزود:در قالب آن، موضوع اشتغال روستایی به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است. در قالب این سند نیز، واحدهای صنفی می‌توانند در بخش‌های واحد توسعه روستایی مورد ساماندهی قرار بگیرند که همین مهم نیز در کنار ایجاد بستر تولید، توزیع، نظارت و بازاریابی خوب،  در امر اشتغالزایی، نقش بسزایی را ایفا کند.

اخبار مرتبط