رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 8 خبر


  • چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
  • الأربعاء ۱۷ رمضان ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 22 May

خبراستان: چندي پيش جهادگران سه گروه جهادي شمس پایگاه مقاومت مسجد امام سجاد (ع) ورامین، محبان الزهرا(س) تهران و گروه جهادگران سلامت استان البرز طي يک اردوي يک روزه در شهرستان ورامين توانستند به هزار و 20 نفر از مردم محروم اين منطقه خدمات رايگان پزشکي، دندانپزشکي، مامايي، فيزيوتراپي، طب اسلامي، حجامت و زالو درماني […]

خبراستان: چندي پيش جهادگران سه گروه جهادي شمس پایگاه مقاومت مسجد امام سجاد (ع) ورامین، محبان الزهرا(س) تهران و گروه جهادگران سلامت استان البرز طي يک اردوي يک روزه در شهرستان ورامين توانستند به هزار و 20 نفر از مردم محروم اين منطقه خدمات رايگان پزشکي، دندانپزشکي، مامايي، فيزيوتراپي، طب اسلامي، حجامت و زالو درماني ارائه دهند. طي اين اردوي درماني بيش از 50 متخصص و دانشجوي پزشکي حضور داشتند که با استقبال خوبي از سوي مردم مواجه شدند.

اين اردوي يک روزه که توسط سه گروه جهادي شمس پایگاه مقاومت مسجد امام سجاد (ع) ورامین، محبان الزهرا(س) تهران و گروه جهادگران سلامت استان البرز در منطقه خيرآباد ورامين برگزار شد، بیش از 50 پزشک و دانشجوی ترم آخر رشته‌های دندانپزشکی، مامایی، فیزیوتراپی، طب اسلامی و حجامت به معاینه و درمان بیماران نیازمند پرداختند. براساس آمار موجود بخش‌های ترمیم دندان‌های پوسیده، مشاوره دندانپزشکی، غربالگری فشار خون، قند خون و تجویز دارو از سوی پزشکان عمومی و ماماها بیشترین تعداد مراجعه کننده‌ها را طي اين دوره داشته است. همچنين لازم به ذکر است که اين اردو قرار است دو مرحله‌اي باشد و طي مرحله اول آن که در مدرسه آزادگان خیرآباد انجام شده، در بخش طب ایرانی اسلامی نيز به بيماران در شاخه‌های مزاج شناسی و تشخیص، فصد، حجامت، ماساژ و زالو درمانی خدمات درماني ارائه شده است. گفته مي‌شود که به زودي مرحله دوم اين اردوي جهادي در تاريخ 23 آذرماه همين امسال در همان منطقه خيرآباد ورامين برگزار شود. از اين رو با توجه به استقبال خوبي که مردم از حضور اين جهادگران داشته اند و با توجه به خدمات تخصصي متنوعي که از طرف اين سه گروه ارائه شده است، پيش بيني مي‌شود طي دوره دوم اين اردوي پزشکي بر شمار کساني که خدمات درماني دريافت مي‌کنند تا حد قابل توجهي افزوده شود.

مردم ورامين در انتظار حضور دوباره بسيجيان

منطقه خيرآباد ورامين که به عنوان هدف جهادگران مشخص شده است، يکي از مناطق محروم حاشيه‌اي تهران در شهرستان ورامين شناخته مي‌شود که جمعيتي بالغ بر 50 هزار نفر دارد. از همين رو طي چند سال اخير اردوهاي جهادي بسياري در اين منطقه چه در راستاي ارتقاي سطح سلامت مردم و چه در بخش توانمندسازي مردم خيرآباد در زمينه اقتصادي برگزار شده است. طي اين اردو نيز علاوه بر سخنراني حجت الاسلام سبیلی در رابطه با مهارت سبک زندگي به مدت 30 دقيقه، متخصصان طب اسلامي توانستند به 210 نفر خدمات درماني ارائه دهند و 116 نفر را حجامت و 45 نفر را به شيوه زالو درماني، ‌درمان کنند. علاوه بر خدمات طب اسلامي که به مردم اين منطقه ارائه شده است، ‌همانطور که قبل‌تر اشاره شد، در بخش مشاوره پزشکي به 168 نفر، در بخش مامايي به 96 نفر، در بخش پزشکي به 127 نفر، در بخش معاينه و مشاوره دندان پزشکي به 103 نفر و در بخش ترميم دندان پزشکي به 84 نفر، در بخش جرمگيري دندان به 46 نفر خدمات پزشکي تا دندان‌پزشکي ارائه شده است. مضاف بر اين تعداد 25 نيز توانستند از خدمات فيزيوتراپي و ارتوپدي برخوردار شوند که مجموع مردم محرومي که خدمات رايگان درماني دريافت کرده‌اند به يک هزار و 20 نفر طي مرحله اول مي‌رسد. رقمي که پيش بيني مي‌شود در مرحله دوم با افزايش چشمگيري مواجه شود. چرا که مردم ورامين بخصوص منطقه خيرآباد بي‌صبرانه در انتظار حضور دوباره بسيجيان و جهادگران از خودگذشته سازمان بسيج سازندگي هستند. نيروهايي که با اوليت قرار دادن کمک به همنوعان خود، راه الهي را در پيش گرفته اند.

حضور بسيج تا پايان محروميت‌ها در کنار مردم

 

لازم به ذکر است که اين گروه‌هاي جهادي به صورت خودجوش و آتش به اختيار اين منطقه محروم را براي محروميت زدايي انتخاب کرده‌اند و تمام هزينه‌هايي هم که آنها طي اين دوره براي درمان مردم مناطق محروم صرف کرده‌اند از طريق کمک‌هاي مردمي جمع‌آوري شده است. بنابراين به رغم اينکه اين نيروهاي جهادگر همواره و در هر شرايطي باز هم دست از کار نمي‌کشند و به فعاليت‌هاي محروميت‌زدايي‌ خود ادامه مي‌دهند، اما با اين حال لازم است که مسئولان و دستگاه‌هاي اجرايي براي افزايش خدمت‌رساني از اين گروه ها با تمام توان حمايت کنند و راه را براي محروميت‌زدايي باز بگذارند. لازم به ذکر است که به رغم اينکه اين اولين دوره از فعاليت سه گروه جهادي در منطقه خيرآباد ورامين است، اما اين نخستين باري نيست که وراميني‌ها از اين خدمات رايگان نيروهاي جهادي برخوردار مي‌شود. پيش از اين نيز طي سال‌هاي گذشته بارها و بارها بسيجيان کمک رساني به اين مردم را به عنوان مسير خود انتخاب کرده اند. همين شهريور و مهرماه امسال نيز گروه‌هاي جهادي در قالب رزمايش اقتدار عاشورايي 2 توانستند گرد محروميت را از اين شهرستان کنار بزنند. در اين راستا سرگرد سعید تاجیک فرمانده سپاه ورامین با اشاره به خدماتي که در شهريور و مهرماه ارائه شده است، مي‌گويد:« 22 گروه جهادی در قالب رزمايش اقتدار عاشورايي 2 در زمینه توزیع غذا در بین محرومان فعاليت کردند و نزدیک به 2000 پرس غذا، 850 قطعه گوشت در قالب نذر و غیره، 400 بسته لوازم التحریر، 722 سبد کالا که ارزش هر کدام بیش از 300 هزار تومان، 7 کارت هدیه، یک مورد رهن به مبلغ 70 میلیون ریال را به مردم محروم ارائه دادند.» البته اين تمام خدماتي نيست که از سوي بسيجيان و نيروهاي سپاهي به مردم ارائه داده شد و آخرين بار هم نيست که اين نيروهاي جهادي دست مردم مناطق محروم را مي‌گيرند.

اخبار مرتبط