رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 16 July

خبراستان: حمیدرضا تاجیک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:یکی از مصوبات ستاد مقابله با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان قرچک ، بازرسی از واحدهای صنفی پرنده فروشی شهرستان است که این طرح با همکاری شبکه بهداشت و درمان شبکه دامپزشکی از امروز در مناطق مختلف قرچک آغاز گردید. وی افزود:دستورالعمل شیوه […]

خبراستان: حمیدرضا تاجیک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:یکی از مصوبات ستاد مقابله با شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان قرچک ، بازرسی از واحدهای صنفی پرنده فروشی شهرستان است که این طرح با همکاری شبکه بهداشت و درمان شبکه دامپزشکی از امروز در مناطق مختلف قرچک آغاز گردید.

وی افزود:دستورالعمل شیوه مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد به کلیه واحدهای پرنده فروشی سطح شهرستان ابلاغ شده و بر اساس آن فروش هرگونه پرنده وحشی و غیر اهلی ممنوع و در صورت مشاهده با واحدهای عرضه کننده برخورد قانونی می شود.
تاجیک بیان کرد: در اجرای این طرح ، کلیه واحدهای پرنده فروشی سطح شهرستان با حضور کارشناسان شبکه بهداشت و دامپزشکی مورد بازرسی قرار گرفته و واحدهای غیر مجاز پلمب و پرندگان مشکوک و یا آن دسته از پرندگانی که فروش آن ها ممنوع است جمع آوری می شوند.
ویروس بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان H5N1 بین انسان و پرندگان مشترک است.
در آغاز ماه ژوئیه سال 2005 میلادی گزارش های رسمی از مسئولان دولتی چند کشور در مورد همه گیری ویروس H5N1 در مرز برخی کشورها به سازمان بهداشت جهانی دام (OIE ) داده شد.
انسان در ارتباط مستقیم با پرندگان بیمار یا لاشه های پرندگان کشته شده، می تواند به این بیماری مبتلا شود.
باوجود آنکه شیوع آنفلوآنزای پرندگان به شدت شیوع آنفلوآنزای انسانی در بین انسان ها نیست و بسیار سخت از پرنده به انسان منتقل می شود، اما در صورت انتقال، درصد تلفات و کشندگی آن بالاست و به این دلیل، مجامع بین المللی روی کنترل این بیماری خیلی تاکید دارند.
در سال های اخیر، برای کنترل این ویروس خطرناک توافق هایی میان سه سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد (FAO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) صورت گرفته است.

قرچک با 270 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

اخبار مرتبط