رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 3 خبر


  • سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
  • الثلاثاء ۲۱ شوال ۱۴۴۰
  • 2019 Tuesday 25 June

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: شهرستان ورامین با سالانه 36 سانتی متر نشست زمین، رتبه نخست جهان را در اختیار دارد.  مهرداد کتال محسنی روز دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷ در جلسه مشترک استاندار تهران با صاحبان صنایع و کشاورزان ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: برداشت […]

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: شهرستان ورامین با سالانه 36 سانتی متر نشست زمین، رتبه نخست جهان را در اختیار دارد.

 مهرداد کتال محسنی روز دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷ در جلسه مشترک استاندار تهران با صاحبان صنایع و کشاورزان ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی در دشت ورامین باعث بروز پدیده فرونشست شده به گونه ای که ورامین با سالانه ۳۶ سانتی متر فرونشست، رتبه نخست جهان در اختیار دارد.
وی افزود: حد مجاز برداشت آب از سطح آب های زیرزمینی براساس استانداردهای موجود ۴۰ درصد مخزن است در صورتی که امروز میزان برداشت آب از منابع قابل استحصال تا ۱۲۰ درصد رسیده است که نتیجه این امر، بروز پدیده فرونشست اراضی دشت ورامین است.
وی تأکید کرد: اگر امروز برای رفع این مشکل و جلوگیری از افزایش میزان برداشت چاره ای اندیشیده نشود، در آینده ای نه چندان دور از اثرات منفی فرونشست زمین در دشت ورامین ، کل استان متأثر می شود.
کتال محسنی خشک شدن تالاب بند علیخان را نتیجه برداشت بی رویه آب برای مصرف کشاورزی و دامداری عنوان کرد.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه سال ۹۳ قرار بود که ۳۰ درصد از آب رودخانه شور به تالاب اختصاص یابد ولی این حق آبه تاکنون اختصاص نیافته و اکنون کمتر از ۱۰ درصد حق آبه خود را دریافت می کند که این امر این تالاب مهم را در شرف خشکی کامل قرارداده است.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
فرونشست زمین در اراضی دشت ورامین به ویژه منطقه ابردژ باعث به وجود آمدن شکاف های عمیق در سطح زمین شده که این شکاف ها تا نزدیکی راه آهن سراسری تهران – مشهد نیز کشیده شده است.

اخبار مرتبط