رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 20 February

آیت الله سعیدی گفت:مالیات حقی شهروندی است یعنی هر فردی در شهری که زندگی می‌کند باید مبلغی را طبق قانون حکومت پرداخت کند، اما زکات دارای ماهیت متفاوت و امری الهی است.   آیت الله سید محمد سعیدی،امام جمعه قم،در جلسه شورای زکات استان قم که در سالن محراب حرم مطهر برگزار شد، ضمن تشکر […]

آیت الله سعیدی گفت:مالیات حقی شهروندی است یعنی هر فردی در شهری که زندگی می‌کند باید مبلغی را طبق قانون حکومت پرداخت کند، اما زکات دارای ماهیت متفاوت و امری الهی است.

 

آیت الله سید محمد سعیدی،امام جمعه قم،در جلسه شورای زکات استان قم که در سالن محراب حرم مطهر برگزار شد، ضمن تشکر از احیاگران زکات،گفت:احیای زکات در جامعه برطرف کننده بسیاری از مشکلات خواهد بود.

امام جمعه قم افزود: اگر آنچه شارع مقدس تشریح کرده به کنار رود، مسائل حاشیه‌ای رشد می‌کند و موجب به وجود آمدن بدعت‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه افراد و دستگاه‌هایی که در جلسات موظف به انجام کار می‌شوند باید پیگیر مسائل شوند،ادامه داد: باید بر روی کارهایی که از قبل تجربه شده تاکید بیشتری صورت گیرد، مگر اینکه این امور موجب به حاشیه رفتن اصل مسئله شود.

آیت الله سعیدی با بیان اینکه در قرآن کریم پیرامون زکات ۵۹ آیه اما در رابطه با خمس فقط یک آیه وجود دارد،بیان کرد: موارد مصرف زکات فراوان است ولی خمس فقط در دو بخش تقسیم می‌شود به همین دلیل در قرآن کریم پیرامون زکات ۵۹ آیه وارد شده است.

وی به بخش زکات فطره اشاره و با ضروری دانستن تشویق مردم به ادای آن تصریح کرد: پرداخت زکات با رغبت خود مردم بسیار مهم است و آثار بسیاری دارد که باید این مسئله در برنامه ریزی‌های ستاد زکات مورد توجه قرار گیرد.

وی به تفاوت‌های زکات و مالیات اشاره وعنوان کرد: مالیات حقی شهروندی است یعنی هر فردی در شهری که زندگی می‌کند باید مبلغی را طبق قانون حکومت پرداخت کند، اما زکات دارای ماهیت متفاوت و امری الهی است.

وی با ضروری دانستن شبهه زدایی در عرصه زکات،اضافه کرد: زکات یکی از ضروریات دین و مورد قبول ادیان دیگر است ولی متأسفانه عده‌ای زکات را به سخره گرفته‌اند و چنین شبهه ایجاد می‌کنند که حال که پرداخت مالیات در کشور وجود دارد دیگر نیاز به پرداخت زکات نیست؛ این انحراف است که باید جلوی آن را گرفت و شبهات پیرامون آن را نیز پاسخ داد.

اخبار مرتبط