رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 15 خبر


  • یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
  • الأحد ۷ ربيع ثاني ۱۴۴۰
  • 2018 Sunday 16 December

خواب تالاب حجم ورودی آب به تالاب بندعلیخان ورامین در مقایسه با سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش یافته است. رییس منطقه حفاظت شده کویر مرکزی ایران گفت: پارسال در ماه اسفند حدود 7 هزار هکتار از مساحت تالاب آبگیری شده بود اما اکنون این میزان به کمتر از 4 هزار هکتار کاهش یافته […]

خواب تالاب

حجم ورودی آب به تالاب بندعلیخان ورامین در مقایسه با سال گذشته بیش از 40 درصد کاهش یافته است.

رییس منطقه حفاظت شده کویر مرکزی ایران گفت: پارسال در ماه اسفند حدود 7 هزار هکتار از مساحت تالاب آبگیری شده بود اما اکنون این میزان به کمتر از 4 هزار هکتار کاهش یافته است.

محمود رضا خسروی افزود: با توجه به کاهش حجم ووردی آب و نیز شکل گیری بخش کوچکی از تالاب بندعلیخان تعداد پرندگان دراین محدوده نیز بسیار کمتر از سالهای گذشته است.

وی با اشاره به کاهش شدید باران در فصول پاییز وزمستان  ، یکی از عوامل شکل گیری بخش کمی ازتنها تالاب استان تهران در دو هفته مانده به پایان اسفند را رعایت حق آبه این تالاب دانست.

رییس منطقه حفاظت شده کویر مرکزی ایران گفت: از سال 94 با پیگیری های استانداری تهران و بویژه فرمانداری ورامین حق آبه تالاب بندعلیخان تعیین و کشاورزان و بهره برداران مکلف به رعایت سهم آب این تالاب شدند.

حجم اصلی تالاب بندعلی خان 25 هزار هکتار است که در برخی مواقع با افزایش بارندگی ها حتی به 50 هزار هکتار نیز در سالهای 80 تا 84 رسیده بود.

شکل گیری تالاب بندعلیخان که در 60 کیلومتری جنوبشرق ورامین واقع است نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد کانون گردوغبار در بیخ گوش پایتخت دارد.

اخبار مرتبط