رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی استان تهران | khabar e ostan دارای مجوز شماره ۹۴/۱۰۸۲۹ از هیئت نظارت بر مطبوعات

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۱۳ رجب ۱۴۴۰
  • 2019 Wednesday 20 March

رئیس اتاق بازرگانی تهران: رئیس اتاق بازرگانی تهران از ارسال ایرادات بودجه ۹۷ در قالب نامه‌ای به رئیس مجلس خبر داد و گفت: اولین اشکال غیرواقعی بودن بودجه است و از الان مشخص است که بودجه سال ۹۷ با کسری روبه‌رو می‌شود. مسعود خوانساری امروز در سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران […]

رئیس اتاق بازرگانی تهران:

رئیس اتاق بازرگانی تهران از ارسال ایرادات بودجه ۹۷ در قالب نامه‌ای به رئیس مجلس خبر داد و گفت: اولین اشکال غیرواقعی بودن بودجه است و از الان مشخص است که بودجه سال ۹۷ با کسری روبه‌رو می‌شود.

مسعود خوانساری امروز در سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: بعد از کاهش نرخ سود بانکی که در شهریور ماه اتفاق افتاد، به نظر می آید که علائم آن در اقتصاد خودش را نشان می دهد که یکی از این آثار گرایش به سمت سرمایه گذاری در مسکن و دیگری بورس است که شاخص های بورس تغییر کرده است

رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: امیدواریم قول بانک مرکزی در مورد کاهش مجدد سود سپرده ها و کاهش نرخ بهره تسهیلات بانکی و همچنین برخورد با موسسات مالی غیر مجاز ادامه یابد.

وی با اشاره به بحث تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: نمی دانم این بحث ها شایعه یا جدی است  ولی مطرح شدن این مسئله بعد از یک دوره ثبات جای تعجب دارد و بجای اینکه دنبال استحکام در دولت باشیم این بحث ها باعث سرگردانی می شود و باعث می شود که همه  حواس ها دوباره به این سمت حرکت کند و امیدواریم این مسایل حاشیه ای زودتر برطرف شود و یک بار برای همیشه به این موضوع پرداخته شود.

تعرفه واردات بدون اطلاع قبلی تغییر می‌کند

خوانساری با اشاره به ممنوعیت واردات برخی اقلام و ممنوعیت ثبت سفارش برخی کالا بدون اعلام قبلی وزارت صنعت گفت: الان تعداد زیادی وسیله نقلیه در گمرکات بلاتکلیف است و اقلام دیگری از جمله لاستیک و باتری و تعدادی از تجهیزات ثبت سفارش آنها متوقف شده و بدون اطلاع قبلی تعرفه ها تغییر می کند.

وی افزود: ممنوع کردن واردات کالا خلاف قانون است و قانون مشخص کرده  که فقط کالاهای غیر شرعی از جمله مشروبات الکلی و اسلحه و مهمات اجازه واردات ندارد و منعی برای واردات بقیه کالاها وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: اما مشاهده می شود که  بدون اطلاع قبلی جلوی ثبت سفارش کالاها را می گیرند که این موضوع باعث مشکلاتی برای فعالین اقتصادی می شود. ضمن اینکه بالا بردن ناگهانی تعرفه ها باعث ایجاد رانت برای مطلعین از این قضیه می شود .

خوانساری افزود: محدودیت ها و ممنوعیت های غیرقانونی وضع شده بر تجارت خارجی به رئیس جمهور ، نامه نوشته که قرار است در هیات دولت مطرح شود.

خوانساری به اشکالات لایحه بودجه سال 97 اشاره کرد و اظهار داشت: کلیات لایحه بودجه در اتاق بازرگانی تهران بررسی شده و براین اساس اشکالاتی که در بودجه به نظر ما وجود دارد را برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال کرده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: در نامه ارسالی به رئیس مجلس قید شده است که هر سال بودجه ای که بسته می شود براساس بودجه مصوب سال قبل است به عنوان مثال در سال 1396 درآمدهای مصوب 346 هزار میلیارد تومان بوده در صورتی که کل وصولی 110 هزار میلیارد تومان بوده یعنی 63 درصد محقق نشده بنابراین اولین اشکال غیرواقعی بودن بودجه است و از الان مشخص است که بودجه سال 97 با کسری روبرو می شود.

خوانساری با بیان اینکه اثر کاهش حجم دولت در لایحه بودجه 97 دیده نشده است، گفت: در برنامه ششم مقرر شد هر ساله باید به میزان 15 درصد حجم دولت کاهش یابد که اثری از این مسئله نیست و در بودجه جاری  افزایش 11 درصدی دیده می شود.

وی به تامین بخشی از منابع مالی دولت با استقراض از بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در قالب بودجه سال 96 مقرر شده بود که 74 هزار میلیارد تومان از طریق استقراض از بازار سرمایه گرفته شود که هر چقدر دولت به این بخش دست درازی کند طبیعتا برای بخش خصوصی چیزی باقی نخواهد ماند.

بودجه راهکاری برای سیستم بانکی ندارد

وی در مورد ناکارآمدی سیستم بانکی هم اظهار داشت: آنچه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است این است که حدود 45 درصد از تسهیلات اعطایی سیستم بانکی در سال گذشته عمدتا مربوط به تسهیلات مالی سررسید شده بود که به نظر می آید بودجه ای که برای گردش نقدینگی جدید و سرمایه در گردش بانک ها بسیار محدود است و عملا در بودجه هم راهکاری برای سیستم بانکی دیده نشده است.

وی به فشار مالیاتی اشاره کرد و گفت: امسال باز فشار مالیاتی نسبت به مصوب سال 96 در لایحه بودجه مشاهده می شود که اگر این اختصاص داده شود به قسمتی از مودیانی که مالیات نمی دهند خوب است ولی اگر قرار باشد این مالیات از کسانی که به طور منظم مالیات پرداخت می کنند باز هم مشکلاتی را برای بخش تولید بوجود می آورد.

خوانساری به بودجه پروژه های عمرانی اشاره کرد و گفت: امسال مثل سال گذشته بودجه این بخش کاهش یافته و براساس گزارش های مرکز پژوهش های مجلس در 19 سال گذشته بودجه جاری هر سال 97 درصد به صورت متوسط پرداخت شده ولی در خصوص بودجه عمرانی حدود 69 درصد محقق شده است.

* نشانه ای از تک نرخی کردن ارز در لایحه بودجه 97 وجود ندارد

رئیس اتاق بازرگانی تهران به قیمت ارز در لایحه بودجه 97 اشاره کرد و اظهار داشت: نرخ ارز در لایحه بودجه 3500 تومان تعیین شده است در حالی که در بازار آزاد نرخ ارز 4200 تومان است و مشخص نیست که با چه هدفی این نرخ تعیین شده است و اگر قرار است به سمت تک نرخی کردن ارز پیش رویم که 700 تومان اختلاف هیچ نشانه ای برای تک نرخی کردن را نشان نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه در تعیین عوارض خروج ا زکشور هم یک بدسلیقگی صورت گرفته است بیان داشت: افزایش عوارض خروح از کشور در حالی در لایحه پیشنهاد شده است که تعداد زیادی از 9 میلیون سفر سالانه در ارتباط با کسب و کار انجام می شود.

وی با بیان اینکه در روز حدود 100 میلیون لیترگازوئیل با قیمت 300 تومان استفاده می شود، گفت: روزانه مبلغ 1500 میلیارد تومان  سوبسید گازوئیل پرداخت می شود و آیا بهتر نبود رقم اندکی روی گازوئیل گذاشته می شد و این بدسلیقگی بر روی عوارض خروج انجام نمی شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در سال حدود 40 هزار میلیارد تومان سوبسید گازوئیل و 20 هزار میلیارد تومان سوبسید بنزین پرداخت می شود در حالیکه هم ترافیک شهری ایجاد می شود و هم آلودگی هم به دنبال تردد ها ایجاد می شود.

وی افزود: در ترکیه قیمت سوخت 15 برابر ایران است و چرا ما نباید مثل آنها عمل کنیم.

خوانساری با اشاره به هدفمندی یارانه ها گفت: به نظر می رسد دولت براساس لایحه بودجه 97 قرار است اقدام خوبی انجام دهد و بیش از 20 میلیون نفر را از پرداخت یارانه حذف کنند که امیدواریم بودجه آن به بخش تولید وارد شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: در مورد پرداخت بدهی های بخش خصوصی توسط دولت در لایحه بودجه 97 هیچ اشاره نشده است ضمن اینکه در این لایحه از بهره برداری از طرح های نیمه تمام اشاره نشده و به جذب فاینانس توسط بخش خصوصی و نحوه ضمانت نامه و به اصلاح مالی صندوق های بازنشتگی هم اشاره نشده است.

وی در پایان به زلزله اخیر کرمانشاه اشاره کرد گفت: خوشبختانه   با کمک خیرین، مسئولین و نهادها اسکان موقت مردم آسیب دیده تا اندازه زیادی انجام شده اما در خصوص اسکان دائم و جبران خرابی ها تعهدی که اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران بر عهده گرفته اند ساخت 130 کلاس درس در مناطق زلزله زده کرمانشاه است.

اخبار مرتبط